HDP'li Çepni: Müsilajdan kurtulmak için Marmara Denizi çevresindeki tesislerin çalışması durdurulmalı

Fabrika atıklarının boşaltılmasıyla Marmara Denizi'nin ölü bir deniz olduğunu söyleyen HDP'li Murat Çepni, deniz çevresindeki tesislerin faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Marmara Denizi'nde görülen müsilaj, küresel ısınma ve kuraklığın, şirketlerin üretim faaliyetleri sonucu oluştuğunu söyledi.

Akıntı özelliği zayıf olan Marmara Denizi'nin, bir kanalizasyon çöplüğüne dönüştüğünü anlatan Çepni, sanayileşme ve fabrika atıklarının buraya boşaltılmasıyla Marmara Denizi'nin ölü bir deniz olduğunu vurguladı.

'BU YAPILMAZSA MÜSİLAJDAN KURTULMAK MÜMKÜN DEĞİL'

HDP'li Çepni, müsilajin, bugün yapıldığı gibi temizlenerek bitirilmesinin mümkün olmadığını iddia ederek, "Müsilajdan kurtulmak için Marmara Denizi çevresindeki tesislerin çalışması derhal durdurulmalı. Bu yapılmadığı takdirde bugün veya yarın Marmara'yı müsilajdan kurtarmak mümkün değildir" diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun, "Kanal İstanbul'un müsilaj sorununu bitireceğini" söylediğini aktaran Çepni, "Bütün bilim insanları, ekoloji örgütleri, müsilajı, Kanal İstanbul'u tekrar tartışmaya açması ve bu projeden vazgeçilmesi gerektiğini söylerken, Karaismailoğlu bunu fırsata çevirmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı. (AA)