HDP'li 22 kadın milletvekilinden Bingöl'deki uzman çavuş şiddetiyle ilgili soru önergesi

Bingöl'de uzman çavuşun bir kadını darp etmesi olayıyla ilgili HDP'li 22 kadın milletvekili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi sundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 22 kadın milletvekili, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yaşayan Rahime Ö.'nün uzman çavuş Ferhat K. tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılması ve ardından başlatılan yargı süreci ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi verdi.

Rahime Ö.’ye fiziksel şiddette bulunan uzman çavuş hakkında uzaklaştırma kararının verildiği hatırlatılan önergede “Buna rağmen Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun eve gitmesine engel olmayacağını ifade ettikleri belirtilmiştir. R.Ö. uzman çavuşun apartmanda kadınları sürekli rahatsız ettiğini, kadınlara hakaretler ettiğini ve kavga çıkardığını dile getirmiştir. Uzman Çavuş Ferhat K., kendisini şikayet edeceklerini söyleyen komşularına daha önce ‘Kime şikayet ediyorsanız edin’ diyerek suç işlemeye devam etmiştir” denildi.

'CEZASIZ KALACAĞINA MI GÜVENİYOR?'

Önergede Oktay'a şu sorular yöneltildi: “Bingöl’de R.Ö.’yü ölümle tehdit eden Uzman çavuş Ferhat K.’ye verilen uzaklaştırma kararı yeterli midir?

Uzman çavuş hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? İdari soruşturma aşamasında uzaklaştırma kararı verilecek midir?

Bingöl Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun R.Ö.’nün evine gitmesine engel olmayacağına dair ifadeleri ne anlama gelmektedir?

R.Ö. ve ailesinin can güvenliği sağlanacak mıdır?

R.Ö.’nün Ferhat K. hakkında dile getirdiği ‘diğer komşuları rahatsız etme, hakaret etme, kavga çıkarma’ gibi kamu huzurunu bozan davranışlarına dair bir yaptırım uygulanacak mıdır?

Ferhat K.’nin ‘kime şikayet ederseniz edin’ demesinin sebebi nedir? Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?

Hala yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi’nin bu olay ile doğrudan ilişkili olan; Mağdura hukuk yollarının ücretsiz anlatılması ve hukuk davalarının açılmasına dair 29. maddesi, mağdurun eşitliğinin gözetilmesi ve din, dil, ırk temelli bir ayrımcılık yapılmamasına dair 4. maddesi, çocuk tanıkların korunması ve yaşlarına uygun psikososyal danışmanlık hizmeti verilmesine dair 26. maddesi uygulanacak mıdır?

Kolluk gücü mensuplarının işlediği fiziksel şiddet, tecavüz ve istismar suçlarının cezasızlıkla sonuçlanmaması adına neler yapılacaktır?

Bingöl ili başta olmak üzere Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde polis, jandarma, asker ve korucuların doğrudan ya da dolaylı olarak adının geçtiği kaç fiziksel şiddet, istismar ve tecavüz suçu vardır?”

Önergede imzası bulunan milletvekilleri şu şekilde: Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Sürücü, Dersim Dağ, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya, Ebru Günay, Fatma Kurtulan, Feleknas Uca, Filiz Kerestecioğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Muazzez Orhan, Nuran İmir, Oya Ersoy, Pero Dundar, Remziye Tosun, Semra Güzel, Serpil Kemalbay, Şevin Coşkun, Tülay Hatimoğulları, Züleyha Gülüm

NE OLMUŞTU? 

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde Ferhat K. adlı bir uzman çavuş gürültü yaptığı bahanesiyle önce 8 yaşındaki bir çocuğu kovaladı, daha sonra çocuğun annesi Rahime Ö.'yü darbetti. Rahime Ö'nün eşi Yüksel Ö. eşinin yaşadıklarını "Çocuklar binanın önünde gürültü yapıyorlar. Uzman da rahatsız olmuş demek ki çocukların seslerinden, 8 yaşındaki çocuğumu kovalıyor. Eşim de 'Utanmıyor musun küçük çocuğu kovalıyorsun' diyor. Uzman çavuş, eşime, 'Asabımı bozma, gelir ağzını yüzünü kırarım' diyor. Eşimi yumruklarla dövüyor" diye anlattı. Karlıova Cumhuriyet Başsavcılığı, şikayet üzerine olayla ilgili soruşturma başlattı. (MA)