HDP'den Dünya Romanlar Günü kutlaması

HDP'den 8 Nisan açıklaması: Tüm halklar ve inanç grupları için olduğu gibi; eşit koşullarda ve eşit haklarla bir arada yaşamak için Romanlarla dayanışma içindeyiz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'den yapılan açıklamada Dünya Romanlar Günü kutlanarak Romanların eşit yurttaşlık mücadelesine dikkat çekildi.

Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları tarafından yapılan kutlama açıklamasında, 8 Nisan 1971'de Londra’da toplanan Birinci Uluslararası Roman Kongresi'nin bu tarihin "Dünya Romanlar Günü" olarak kutlanmasına karar verdiği belirtilerek şunlar ifade edildi:

"8 Nisan bütün dünyada, İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından soykırıma uğratılarak katledilen ve sayısı tam olarak bilinmeyen yüz binlerce Roman’ın anısını yaşatmak adına Dünya Romanlar Günü olarak kabul edilmiştir. O günden bu yana halen dünyada en çok ayrımcılığa maruz kalan halklardan olan Romanların Dünya Romanlar Günü kutlu olsun.

Tarihsel ve toplumsal arka plana sahip ayrımcılık; Romanların eğitim, sosyal güvence, istihdam ve barınma gibi birçok alanda ağır sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunların yol açtığı yoksulluk ise Romanların toplumsal, kültürel, sosyal, ekonomik ve politik yaşama eşit ve özgür yurttaşlar olarak katılımının önündeki en büyük engeldir.  Dünyanın birçok ülkesinde baskı altında yaşam mücadelesi veren Romanlar, Türkiye’de de ırkçı saldırılara uğruyor, kamusal alanlarda ötekileştiriliyorlar ve bitmeyen yoksullukla yüz yüze bırakılıyorlar. 

Türkiye’de yaklaşık 400 bin civarında bir nüfusa sahip olan Roman yurttaşların eşit yurttaşlık temelindeki hak mücadelelerinin bizlerin de mücadelesi olduğunu bu vesile ile tekrar paylaşıyoruz. Birlikte yaşadığımız tüm halklar ve inanç grupları için olduğu gibi; eşit koşullarda ve eşit haklarla bir arada yaşamak için Romanlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtir, tekrar 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü tüm içtenliğimizle kutlarız." (HABER MERKEZİ)