HDP Van İl Eş Başkanı Doğan: Açlık grevleri kaygı verici duruma geldi

Yeni seçilen HDP Van İl Eş Başkanları, kentte faaliyet yürüten yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya geldi. Eş Başkanlar, cezaevlerinde 61 gündür süren açlık grevleri, kayyum atamaları, kentteki mülteci hareketliliği gibi konulara dikkat çektiler.

Google Haberlere Abone ol

VAN - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) iki hafta önce yapılan kongresinde Van İl Eş Başkanı seçilen Handan Karakoyun ve Fikret Doğan, Van’da faaliyet yürüten yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi. Fikret Doğan, Türkiye’de devam eden siyasal, ekonomik ve toplumsal krizlerin AK Parti’nin 'Ben bilirim, ben yaparım' yaklaşımı ile beraber derinleşerek devam ettiğini söyledi.

Toplumun tüm muhalif kesimlerine ve özellikle HDP'ye yönelik iktidar eliyle yürütülen operasyon ve baskıların, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve toplumsal barışının sağlanmasında büyük bir engel olduğunu kaydeden Doğan, “Tüm toplum kesimlerince bilinen Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve yeni cumhurbaşkanlığı sistemiyle oluşan siyasal çıkmaz günlük yapay gündemlerle çözülemeyeceği ortadadır. Partimize, halkımıza ve toplumun geneline yönelik bir kriz hali her alanda yaşanmaktadır. Özellikle yargının siyasallaşmasıyla beraber siyasi tutsaklara yönelik uzun tutukluluk süreçleri, altına imza attığımız uluslararası sözleşmeler ve anayasanın 90'ıncı maddesi gereğince AİHM tarafından verilen kararları uygulamadaki zorunluluk maalesef iktidarın açıklamaları ve keyfi tutumuyla bu kararlar uygulanmamaktadır“ dedi.

AÇLIK GREVLERİ İÇİN DUYARLILIK ÇAĞRISI

Konuşmasında cezaevlerinde süren açlık grevlerine de değinen Doğan, “Olağanüstü halin kaldırılmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin, anayasada ve kanunlarımızda tanımlanan hakların uygulanması cezaevlerinde fiili olarak askıya alınmıştır. Bu durum mahpusları, mahpus yakınlarını ve insan hakları savunucularını kaygılandırmaktadır. Cezaevlerinde yaklaşık 2 aydır süren açlık grevleri de kaygı verici bir duruma gelmiştir. Adalet Bakanlığı’nın mahpusların talepleriyle ilgili gerekli görüşmeleri sağlayıp, bu taleplerin en kısa sürede karşılanması elzemdir. Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında Mahpusların anayasal haklarından haber alma özgürlüğü, kamusal bilgilere erişim hakları, sohbet-spor- aktivite hakları, sağlık-tedavi hakları engelleniyor. Özellikle pandemi sürecinde Van'daki birçok cezaevinde koşullar yeterince sağlanamadığı için mahpuslar korona virüsü hastalığına yakalanmıştır” İfadelerini kullandı.

KARAKOYUN: MÜLTECİLER ÖLÜYOR

Handan Karakoyun da mülteci sorununa dikkat çekerek, “Kentimizin en önemli sorunlarından bir tanesi de mülteciler sorunu. Savaş ve yoksullukla boğuşan Asya ve Ortadoğu ülkelerinden Avrupa'ya geçmek umuduyla insan tacirleri aracılığıyla yola çıkan binlerce göçmen, ülke sınırlarına geçerken ya mayınlara basmaları sonucu ya trafik kazası ya da donarak yaşamlarını yitiriyor. Sınırı bir şekilde geçenler ise açlık ve yurtsuzlukla mücadele etmeyi sürdürüyor. Basından da gördüğümüz kadarı ile ve göç komisyonumuzun hazırladığı raporlardan anlaşılacağı üzere kentimiz bir göç merkezi haline gelmiştir. Her yıl binlerce insan kendi ülkelerinden kaçarak Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine gitmeye çalışıyorlar. Van Gölü'nde batan teknede ikisi çocuk 61 mültecinin ölümü, yine kışın sınırı geçmeye çalışırken donan birçok mültecinin haberlerini beraber izledik. Özellikle aileleri ile beraber kentimizde yaşayanlar büyük bir yoksulluk içinde harabe evlerde kalmaktadır. İl göç idaresinin bu sorunlarla ilgili yaptığı çalışmaları yakından takip ediyoruz” şeklinde konuştu. (DUVAR)