HDP Sözcüsü Günay: Tek bağımız halkımızladır

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partilerinin bazı isimler üzerinden kriminalize edilmek istendiğini dile getirdi. Günay, "HDP’nin illa bir yerle bağını arıyorsanız biz söyleyelim, bizim tek ve en sağlam bağımız halkımızladır” dedi.

HDP Sözcüsü Ebru Günay basın toplantısı düzenledi. Fotoğraf: MA
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın açıklamasında gündeme dair mesajlar verdi. HDP’nin 8’inci kuruluş yıl dönümüne ilişkin konuşan Günay, “Bundan tam sekiz yıl önce, Türkiye halklarına nefes aldırmayı amaçlayan, demokratik bir gelecek inşası için toplanan bizler;  HDK kararıyla partimiz HDP’yi kurduk. Tekliğin değil, çokluğun partisi olmak için yola çıktık” dedi.

‘STRATEJİK ORTAKLIK’

HDP’nin sistem partilerine karşı gerçek bir alternatif olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Türkiye siyasetinde ezberleri bozduk, dengeleri değiştirdik. Umut olduk, özgür ve eşit bir birliktelik için siyasetin yozlaştığı bir iklimde sahnedeki yerimizi aldık! Üçüncü yol siyasetiyle kısa sürede yenilmez denileni yendik, iktidarları sarstık ve başka bir yaşam mümkün dedik. Meclis ve sokak siyasetini aynı anda ve coşkuyla yürütmek için yola çıktık. Bizler HDP’yi kurduğumuzda; bu ülkenin emekçileri, ezilenleri, yoksulları için umut olabilecek bir gelecek hayal ettik. Kürt siyasal hareketi ile Türkiye sosyalist hareketinin stratejik ortaklığına dayanan bu fikir, halkların ortak yaşamı, kadın mücadelesinin engin deneyimi ve inadıyla zenginleşti, ekoloji mücadelesinin yerelliği ile memleketin her yerinde ses oldu, gençlik aşısıyla gençleşti, sınırlarını aştı.”

‘HİÇBİR PARTİ AYAKTA KALAMAZDI'

"Sadece oy verdiği için baskılara maruz kalan, bombaların katliamların hedefi olan, yaşamını yitiren, tutsak olan, sürgün edilen, sivil ölüme mahkum edilmiş yüz binlerce emekçinin alın teri rehberlik ediyor bizlere. Maruz kaldığımız baskıların binde birine maruz kalan hiçbir parti ayakta kalamazdı. Hele hele AKP ya da MHP gibi rant ve sömürü için kurulan partiler birkaç ayda yerle yeksan olurdu. Peki, nasıl oluyor da HDP dimdik ayakta? Çünkü HDP, temelleri çok sağlam bir paradigmadır. Rant ve çıkar ortaklığına dayalı bir parti değiliz biz” diye belirtti.

PAZAR GÜNÜ İSTANBUL'DA 8. YIL KUTLAMASI

Demokratik siyasette ısrar ederek puslu havayı mutlaka dağıtacağız. Çözümün adresi bizler olacağız. Yaptığınız her saldırı bizi büyütmekten başka bir işe yaramayacaktır. HDP’de rant arayan ama aradığı rantı bulamayan isimler üzerinden HDP’yi kriminalize edemezsiniz. HDP’nin illa bir yerle bağını arıyorsanız biz söyleyelim, bizim tek ve en sağlam bağımız halkımızladır. Bütün saldırılara karşı anti-faşist bloku büyüterek faşizmi yeneceğimize dair kararlığımız tamdır. Tecride karşı mücadele etmeye devam ederek bu ülkeye barışı, demokrasiyi ve adaleti mutlaka ama mutlaka getireceğiz. Bu vesileyle pazar günü İstanbul’da yapacağımız merkezi kutlamamıza bütün dostlarımızı davet ediyoruz ve herkesi bekliyoruz.

YENİ BİR MÜCADELE PROGRAMI

Günay, İstanbul’da 10-11 Ekim’de gerçekleştirdikleri Parti Meclisi (PM) toplantısında bütün sorunları detaylıca ele aldıklarını belirterek, partinin yeni bir mücadele programı üzerinden çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Günay, sözlerini şöyle tamamladı: “Detaylarını en kısada kamuoyuyla paylaşacağız. 10 Ekim’de hayatını kaybeden canlarımıza adanan PM toplantımızda anti-faşist mücadele bloğunu bir kez daha kurma kararımız teyit edilmiştir.” (MA)

Etiketler ebru günay hdp akp
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR