HDP, seçimlere HDP olarak girmemeyi tartışıyor

Seçimlerden kısa bir süre önce kapanma ihtimali ile karşı karşıya olan HDP, bu riski sıfırlamak için seçime HDP olarak girmemeyi tartışıyor. Ancak HDP olarak girmek için tüm seçenekler zorlanacak.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Yaklaşan seçimlere kapatma davası gölgesinde hazırlanan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Parti Meclisi (PM) toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda kapatma ihtimalinin yarattığı riskler, seçime HDP dışında bir parti ile girme seçeneği, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı ve Emek ve Demokrasi İttifakı’ndaki siyasi partilerle kurulacak seçim ittifakının detayları tartışıldı. Toplantının bir diğer gündemi de deprem bölgesinde yapılan ve yapılacak çalışmalardı.

'ADAY ÇIKARMA KARARINDA KILIÇDAROĞLU ZİYARETİ BELİRLEYİCİ OLABİLİR'

Daha önce kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını açıklayan, bu konuda bileşeni olduğu Emek ve Demokrasi İttifakı ile de ortaklaşan HDP, yaşanan iki büyük depremin ardından bu kararı yeniden ele alacağını açıklamıştı.

Bu yöndeki ilk değerlendirme partinin PM toplantısında yapıldı. Aday çıkarma konusundaki kararın Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinden sonra verilmesi gerektiği yönünde değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, PM üyelerinin bir kısmı, Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin sadece bir “nezaket” ziyareti olmasının Türkiye’nin demokrasisine katkı sağlamayacağı görüşünü iletti.

'ADAY ÇIKARMA KARARI HÂLÂ MASADA'

Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde HDP’nin 2021’in Eylül ayında açıkladığı 11 maddelik tutum belgesinin mutlaka değerlendirilmesi, bu maddelerde ve demokrasi zemininde uzlaşı aranması görüşü ağırlık kazandı. Bir PM üyesi, HDP’nin kendi adayını çıkarma seçeneğinin hâlâ masada olduğunu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin bu kararda belirleyici olabileceğini ifade etti.

'HDP SEÇİMDEN BİR HAFTA ÖNCE KAPATILABİLİR, RİSK ALINMAMALI'

Anayasa Mahkemesi’nde devam eden kapatma davası ve bu davanın seçime etkisi de PM’nin gündem maddelerindendi. Anayasa Mahkemesi’nin HDP’nin sözlü savunma tarihini 11 Nisan olarak netleştirmesinin büyük bir belirsizlik yarattığı tespiti yapılan PM’de seçimden çok kısa bir süre önce HDP’nin kapatılması kararının verilebileceğine dikkat çekildi.

Kapatılan bir partinin seçim pusulasında olmasının yaratacağı sıkıntılara dikkat çekilen toplantıda, bu riskin alınmaması ve seçimlere Yeşil ve Sol Parti çatısında girilmesi gerektiği yönünde görüş bildirildi.

HDP AYM’YE BİR BAŞVURU DAHA YAPACAK: SÖZLÜ SAVUNMA SEÇİMDEN SONRA ALINSIN

PM toplantısında HDP olarak seçime girilmesi için tüm seçeneklerin sonuna kadar zorlanması gerektiği de ifade edilirken, Anayasa Mahkemesi’ne sözlü savunmanın 3 ay sonra yapılması, yani seçimden sonraya bırakılması için bir başvuru daha yapılacağı belirtildi.

'TİP’İN KARARI MİLLETVEKİLİ TEMSİLİNİ AZALTIR'

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) seçimlere ittifak içerisinde kendi adı, amblemi ve adaylarıyla girme kararını da değerlendiren HDP PM, bu kararın ittifak lehine sonuçlanmayacağı ve ittifakın Meclis’teki milletvekili temsilini azaltacağını düşünüyor.

HDP’de ağırlıklı görüşün seçimlere HDP veya HDP’nin işaret edeceği partinin çatısı altında girilmesi yönünde olduğu belirtilirken bir karar alınmadı.

HDP'DEN EĞİLİM YOKLAMASI

PM toplantısında milletvekili adaylığı için başlatılan eğilim yoklaması ile ilgili bilgilendirme de yapıldı. Tüm il ve ilçelerde hem parti örgütlerinde hem de demokratik kitle örgütlerinde aday olarak görülmek istenen isimlerle ilgili eğilim yoklamasının devam ettiği ifade edildi.

HDP PM, MYK’YE YETKİ VERDİ

HDP PM, Emek ve Özgürlük İttifakı ile seçim ittifakının şekillenişi ve HDP’nin hangi parti ile seçime gireceği konusundaki kararları MYK’ye bıraktı ve MYK’ye bu konularda karar almak üzere yetki verdi.

HDP MYK, 15 Mart’ta toplanarak tüm bu konulardaki kararlarını netleştirecek. 16 Mart’ta da Emek ve Demokrasi İttifakı toplantısının yapılması ittifakın seçim stratejisinin netleşmesi bekleniyor.