HDP: Onlar yazdığı müddetçe bizler bileceğiz

HDP'li Tayip Temel Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutladı: "Onlar yazdığı, aktardığı sürece bizler bileceğiz ve hesap soracağız."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Temel, 3 Mayıs’ın Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul edilmesinin geçen 18 yılda Türkiye’nin basın özgürlüğünden giderek uzaklaştığını belirtti. 
 
İktidarın gazetecilik ve medya faaliyetlerini kumpas, karalama ve dezenformasyonun aracına dönüştürdüğüne dikkati çeken Temel, “Türkiye’de gazetecilik; ölüm, tutuklanma, işsizlik ve daha birçok riski göze almakla eşdeğer bir mesleğe dönüştü. Bugün Türkiye, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütünün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde, 180 ülke arasında 153’ncü sırada. Tüm otoriter ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de işkencenin, insan hakları ihlallerinin, savaş suçlarının, yolsuzlukların, kadın cinayetlerinin, iş cinayetlerinin, haksız kazancın üzeri örtülmek isteniyor. Bunun en etkili, hatta tek yolu da basını susturmak veya iktidar yanlısı bir çizgiye çekmek. Ancak bu gerçekleşmiyor, geçekleşmeyecek” ifadelerini kullandı.

Temel, 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenlere yönelik işkencenin, Emniyet’in hukuksuz genelgesine rağmen gizlenemediğini belirterek devamla şunlara dikkat çekti: “Çünkü alanda iktidarın ellerine tutuşturduğu metinleri okuyan, makbul gazetecileri değil; gerçek gazeteciler vardı. Polisin tehdit ve hakaretlerine rağmen kamerasını, kalemini bırakmayan gazeteciler vardı. Türkiye halklarının umudu; çıplak aramayı haberleştiren, 128 milyar doların peşine düşen, sınır ötesi operasyonların sonuçlarını sorgulayan, işkenceye, sivil ölümlerine sessiz kalmayan, yandaşların nasıl zenginleştiğini belgeleriyle ortaya koyan, yoksulluğu, yoksulluk kaynaklı intiharları haberleştiren, pandemi gerçeklerini su yüzüne çıkaran gazetecilerdir. Onlar yazdığı, aktardığı sürece bizler bileceğiz ve hesap soracağız.”  (HABER MERKEZİ)