Araştırma: Her 43 günde bir yıllık izne ihtiyacımız var

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, ofis çalışanları her 43 günde bir yıllık izne ihtiyaç duyuyor. En az altı hafta bir izin almayanlar tükenmişlik sendromuyla karşı karşıya kalabiliyor.

DUVAR – İngiltere’de 2 bin ofis çalışanının katıldığı bir araştırma, en az her altı haftada bir yıllık izin ihtiyacı duyulduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, her 43 günde bir en azından birkaç günlüğüne izin kullanmayan kişiler yorgunluk ve tükenmişlik yaşıyor.

Araştırma, her 10 yetişkinden yedisinin, çok uzun süre izin kullanmadan çalıştıklarında bitkin hissettiğini, her 10 kişiden üçünün bu süreçte geceleri uyumakta zorlandığını ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 56’sının altı hafta ek izin almadıklarında stresli hissettiği, yüzde 53’ünün psikolojik sağlığının bozulduğu, yüzde 23’ünün ise sebepsiz yere ağlamaya başladıkları tespit edildi.

Buna göre, ‘tatil vakti’ geldiğinde, ofis çalışanlarının yüzde 70’i ülke içinde veya yurtdışında tatile çıkmayı şart görmüyor, sadece birkaç günlüğüne evde oturmayı bile yeterli buluyor. Bu kişilerin yüzde 43’ü bacaklarını uzatıp televizyon izlemeyi, yüzde 41 sessizce kitap okumayı istediklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)