Türkiye'de 16 bin 'lord' ve 24 bin 'lady' var

Türkiye'de son 6 yılda 40 bin kişi, İskoçya'dan 1 metrekarelik arazi satın alarak lord ve lady unvanına sahip oldu. Glencoe bölgesindeki araziler, dünyanın birçok bölgesinde 105 sterlin karşılığında satılarak sahiplerine lord ve lady unvanı kazandırıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İskoçya'nın batı kıyısındaki Glencoe'den 105 sterline 1 metrekarelik arazi satın alan herkes 'lord' ve 'lady' unvanına sahip oluyor. Türkiye'de de 40 bin civarında kişi arazi alarak lord veya lady oldu.

Lisans eğitimi için 2013'te yurt dışına gittiğinde projeden haberdar olan Fırat Kurtoğlu, sevgilisine ve kendisine arazi satın alarak lord unvanına sahip oldu. Daha sonra bu arazi satışlarında aracı olmak için şirket kuran Kurtoğlu, projenin detaylarını anlattı.

ARALARINDA BEREN SAAT, SİBEL CAN GİBİ ÜNLÜLER VAR

Türkiye'de son 6 yılda 40 bin kişinin lord ve lady unvanına sahip olduğunu söyleyen Kurtoğlu, bu kişiler arasında Fahriye Evcen, Burak Özçivit, Neslihan Atagül, Kadir Doğulu, Hazal Kaya, Çağla Şıkel, Deniz Seki, Kenan Doğulu, Beren Saat, Sibel Can, Radyo Programcısı Geveze, Seda Akgül, Beyazıt Öztürk ve Wilma Elles'in de yer aldığını ifade etti. Kurtoğlu, insanların birbirine hediye olarak bu unvanları aldığını aktardı.

Fırat Kurtoğlu

HER YIL BULUŞUYORLAR

Her yıl Mayıs ayının 12-14'ü arasında  unvan sahiplerinin İskoçya'ya gittiğini ve arazilerini ziyaret ettiklerini anlatan Kurtoğlu, unvanları alan kişilerin büyük bir kısmının bu buluşmaya katıldığını belirtti. Kurtoğlu şöyle konuştu:

"İskoçya'nın doğal tarihi bölgelerinden 1 metrekare bir yer alıyorsunuz, İskoçya bunun karşılığında lord ve lady unvanı veriyor. Birincisi buradan kazanılan para İskoçya'daki doğal yaşamın korunması için kullanılıyor. Bu bölge Avrupa'nın da en güzel noktalarından biri. İnanılmaz güzellikte bitki örtüsü ve manzarası var. Bölgede bulunan bir bataklık bu projeden elde edilen gelirle kurutularak yeşil alana dönüştürüldü. Bu şekilde İskoçya'nın dünya çapında tanınması da sağlanarak, turizminin gelişmesine katkı sağlanıyor."

TÜRKİYE'DEN BİR AYDA EN FAZLA 500 KİŞİ ALINIYOR

Kurtoğlu, ürünlerin bütün dünyada satıldığını ve Türkiye'ye ayrılan kontenjan her ay için 500 adet olduğunu vurgularken, İngiltere'deki lady ve lord unvanlarının babadan oğla geçtiğini, İskoçya'da ise bu unvanların toprak sahipliğine dayandığını aktardı.

'EV YAPABİLİR MİYİM' DİYE SORUYORLAR

Kurtoğlu, "Bize en çok gelen soru 'Arazi üzerine ev yapabilir miyim?' Maalesef öyle bir şey olmuyor. Ülkenin belirlediği birinci derece sit alanı bu araziler. Ne kadar yer alırsanız, herhangi bir şey yapamıyorsunuz. Lord ve lady unvanının verildiği sertifikanın üzerinde, araziye ait parsel numarası da yer alıyor. Bu sertifika sadece unvan değil aynı zamanda tapu mahiyetinde" ifadelerini kullandı.

VİZEDE KOLAYLIK SAĞLIYOR

Sertifikaların İskoçya'daki yetkili şirket tarafından düzenlendiğini belirten Kurtoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Başvurunun yapılmasının ardından 2,5 hafta süren uluslararası kayıt süreci var. Satış gerçekleştikten sonra başvuru formu dolduruluyor. Bu form daha sonra İskoçya'ya gönderiliyor. Form incelendikten sonra uluslararası kayıt yapılıyor ve sertifika gönderiliyor. Arzu eden başvuru sahiplerine başvuru süreçlerin de biz de ücretsiz olarak destek sağlıyoruz.

Bu sertifika sayesinde İskoçya ile yasal bir bağınız olmuş oluyor. Ayrıca orada 1 metrekarelik alanınız oluyor. Dolayısıyla bu bile o ülkeye giriş yapmanız için bir sebep. Bu belge sayesinde kabul edilme şansınız çok yüksek. Ülkenin istemediği negatif kriterlerden birine sahip değilseniz, vize noktasında olumlu cevap almanıza katkı sağlayan, başka hiçbir sebep göstermeksizin o ülkeye giriş yapmanızı sağlayacak yardımcı enstrüman olarak bakabilirsiniz. Bu belgeyi alan birçok kişi sorunsuz şekilde İskoçya'ya kendi yerini almaya gidiyor. Bu unvana sahip olanlar yılın istediği herhangi bir gününde arazisini görmeye gidebiliyor. Sizi orada karşılayacak bir ekip bekliyor. Özellikle mayıs ayında gerçekleştirilen buluşma nedeniyle rezervasyonlar 3-4 ay öncesinden dolmuş oluyor." (İSTANBUL/AA)

Etiketler İskoçya Lord lady