Pınar Selek, Akdeniz Kültür Ödülü'nün sahibi oldu

Pınar Selek 2019 Akdeniz Kültür Ödülü’nü kazandı. Selek ödülünü sürgün kadınlara armağan etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Pınar Selek, uluslararası jüri tarafından belirlenen 2019 Akdeniz Kültür Ödülü’nün "sivil toplum" dalındaki ödülü kazandı. Carical Vakfı tarafından on üç yıldır organize edilen Akdeniz Kültür Ödülü, Akdeniz kültürünün gelişmesine, eserleriyle ve yaptıklarıyla katkı sağlayanların değerlerinin tanınmasını amaçlıyor.

Tahar Ben Jelloun, David Grossman, Oya Baydar ve Amin Maalouf’tan sonra bu yıl ödülü kazanan Pınar Selek, ödülünü tüm sürgün kadınlara, özellikle de dili ve ifadesi çalınmış olanlara armağan ettiğini açıkladı.

Selek ödülü ateş böcekleri adına aldığını söyleyerek, "Akdeniz’imizin dört yanında, ezilenlerin göçünün suçlaştırılmasının karşılığını görüyoruz: donmuş bedenler, ölü bedenler, rüya görmeyen bedenler ya da Batı Avrupa’nın göbeğinde her türlü haktan yoksun köleler. Akdeniz’imiz iki dünya arasındaki büyük kavgaya tanık oluyor. Egemenlerin, tahakküm edenlerin, silahları, hapishaneleri, paraları olanların dünyası. Diğeri ise hayatı, şiiri, güzelliği hem savunup hem yaratan ateş böceklerinin dünyası. Ben, ateş böceklerinin dünyasına ait olmaktan gurur duyuyorum. Işıklarını düşlerinden alanların, gece olunca ortalığa ışık saçanların. Burada, Akdenizli olarak, sürgün bir kadın alarak, yazar, araştırmacı ve eylemci olarak bulunuyorum. Yaptıklarımla ve yazdıklarımla direnmeye…ve özgürlüğü, adalete, dayanışmaya dayalı bir karşı kültürün büyütülmesine katkı sağlamaya çabalıyorum. Biliyorum zor. Evet ama Antonio Gramsci’nin önerdiği gibi, aklın karamsarlığını ve iradenin iyimserliğini birleştirmek büyülü bir güçü açığa çıkarıyor. Bu büyüyü izlediğim yollarda hissediyorum. Size, tüm Akdenizli ateşböcekleri adına, büyülü yollardaki cadılar adına, size tekrar teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.