Öykü Arin'in hayali doktor olmak

Babasından yarı uyumlu ilik nakli yapılan Öykü Arin Yazıcı'nın hastanedeki tedavi süreci devam ediyor. Öykü Arin'in hayali önce Disneyland'a gitmek, büyüdüğünde ise doktor olup çocukları güçlendirmek...

DUVAR – Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan Öykü Arin Yazıcı’ya nisan ayında önce annesi Eylem Şen Yazıcı’dan ilik nakledildi. İlik uyum sağlamayınca küçük kıza bu kez haziran ayının başında babası Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu kök hücre nakli yapıldı. Hastanenin steril odasından çıkarak normal servise alınan, zaman zaman da evine gönderilen Öykü Arin’in annesi Eylem Şen Yazıcı, naklin üzerinden bir buçuk ay geçtiğini ve kızının genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Lösemi, kanser gibi hastalıkların uzun tedavi gerektiren hastalıklar olduğunu ifade eden Yazıcı, tedavi sürecine ilişkin şunları anlattı: “Özellikle ilik nakli sonrası ilk bir yıl çok önemli. Öykü Arin bir yıl boyunca ciddi kontrol altında kalacak. Topluma karışmayacak. Hastanede steril oda koşulları kadar yoğun olmasa da hem yiyecek içecek hem de toplumla temas kurmak açısından kapalı bir ortamda olacak. Bu bir yılda her şey iyi giderse bebekliğinden beri olduğu aşılar sıfırlandığı için o aşıları yeniden olmaya başlayacak, ondan sonra topluma karışma durumu söz konusu. Steril odadan çıktık ama tamamen taburcu olmadık, serviste yatıyoruz. Bazen izinli olarak eve gidip geliyoruz. Nakilden sonra 2 yıl risk var. Risk yıllar geçtikte azalıyor. İlk 1 yılı çok kritik. Bu bir yılda da yaklaşık 8 ay bir ilaç almak durumunda. Bu ilacın da havale riski var. Bu nedenle hastaneden en fazla 5 dakika uzaklığa gitmemize izin veriliyor. Havale geçirdiği takdirde 5 dakikada hastanede olmamız gerekiyor. Umarım bu süreci güzel bir şekilde tamamlayacağız. Her şey yolunda giderse 5 yıl sonra ‘Oh be hastalık tekrar etmedi’ diyebileceğiz.”

Öykü Arin Yazıcı

‘BEN DE DOKTOR OLMAK İSİTYORUM’

Öykü Arin’in fiziksel ve psikolojik olarak zorlu bir süreç geçirdiğini belirten Yazıcı, kızının Disneyland’a gitme hayalinin olduğunu hatırlatarak, “Sürekli videolarını izliyor, ama bırakın yurt dışına çıkmayı hastaneden 5 dakika uzaklığa bile gidemiyor. Sanıyorum bir süre daha bu imkân olmayacak. Evde resim yapıyor, kitap okuyor ve spor yapıyor. Sporu da kaydırağının merdivenlerini inip çıkarak yapıyor. 90 gün boyunca hastanede hiç kalkmadan yattığı için kasları güçsüzleşti, akciğerleri, bağırsakları etkilendi. Kendini güçlendirmek istiyor. Biz ona hiçbir zaman hasta olduğunu söylemedik. Sadece ileride hasta olmaması için güçlenmesi gerektiğini ve bu nedenle tedavi gördüğünü söyledik. Son dönemlerde acil servise gitmediğimiz için ‘Doktorlarım beni güçlendirdi. O nedenle acile gitmiyoruz’ diyor. Dün ilk defa ilaç yaparken beni izledi ve öğrenmek istediğini söyledi. ‘Neden öğrenmek istiyorsun?’ diye sordum. ‘Ben de doktor olmak istiyorum’ dedi. O da ileride çocukları güçlendirmek istiyor. Doktorlarını çok seviyor” dedi.

‘KAMPANYA DEVAM EDİYOR’

Almanya’da 8 milyon donörün bulunduğunu, Türkiye’de ise bu rakamın sadece 300 bin olduğunu anlatan anne Yazıcı, Türkiye’de de 8 milyon donör olması gerektiğini ve bunun için kamu kurumları ile sivil toplum örgütlerine büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Yazıcı, ‘Öykü Arin’e umut ol’ kampanyasının da sürdüğünü vurgulayarak, “Toplumun her kesimi bu kampanya kapsamında bir araya geldi. Çocuklar yaşasın diye kalbi atan insanlar var. Bu kampanyayı sadece Öykü Arin için yapmadık. Bu kampanya sayesinde toplanan kök hücrelerle çok sayıda kişi ilik nakli oldu. Nakil için bekleyen 1700 hasta var. İnşallah onlar da bir umut bulurlar” temennisinde bulundu.
(ANTALYA/ AA)