60 kişilik aile aynı hastalığı yaşıyor

Silopi'de yaşayan Dalaman ailesinin 60 bireyi yıllardır 'kısa QT sendromu' olarak bilinen bir hastalıkla mücadele ediyor. Ailenin büyüklerinden Haca Dalaman yetkililerden destek isteyerek, "Birçok aile bireyimizi bu hastalıktan genç yaşta kaybettik ancak bundan sonra bu acıları yaşamak istemiyoruz"dedi. Yetkililer aileyi ziyaret etti ve en iyi şekilde tedavi almalarını sağlama sözü verdi.

DUVAR – Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan Dalaman ailesinin 60 bireyi ‘kısa QT sendromu’ adlı bir hastalıkla mücadele ediyor. Aile büyüklerinden Hacı Dalaman kendilerine sahip çıkılmasını ve hastalık nedeniyle gerekli çalışmaların yapılması için yetkililerden destek istedi. Şırnak İl Sağlık Müdürü aileyi ziyaret ederek bütün imkanları seferber etme sözü verdi.

‘BU ACILARI YAŞAMAK İSTEMİYORUZ’

‘Kısa QT sendromu’ (KQTS), çarpıntıdan ani kardiyak ölüme kadar çok değişik semptom yelpazesine sahip gen bozukluklarıyla ilişkili bir hastalık türü. Ailenin büyüklerinden Hacı Dalaman, birçok aile bireylerini bu hastalıktan kaybettiklerini söyleyerek, “Genç yaşta çocuklarımızın ölmesini artık görmek istemiyor, bu acıyı tekrar yaşamak istemiyoruz. Her gün öleceğiz stresi ile yaşamak çok zor ve artık bu stresle yaşamak istemiyoruz. 60 kişiden oluşan kabalık bir aileyiz. Bir yaşındaki çocuktan 65 yaşındaki anneme kadar tüm aile bireylerinde bu hastalık var. Birçok aile bireyimizi bu hastalıktan genç yaşta kaybettik ancak bundan sonra bu acıları yaşamak istemiyoruz” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: TÜM TEDBİRLERİ ALACAĞIZ

Şırnak İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük ve Müdür Yardımcısı Dr. Avni Erbil bugün aileyi ziyaret etti. Aile fertlerinin sorunlarını dinleyen Başıbüyük, ailenin yaşamlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için gereken desteğin verileceğini söyledi. Başıbüyük, ailenin yaşadığı sağlık sorunundan hem Sağlık Bakanlığı hem de Şırnak Valisi Mehmet Aktaş’ın haberdar olduğunu söyleyerek, “Sağlık Bakanlığı adına, Valiliğin talimatıyla geldik. Aile için hem maddi hem de daha iyi tedavi alabilmeleri amacıyla elimizdeki bütün imkanları seferber edeceğiz. Devletim tüm imkanlarını, ailenin tüm fertlerinde tedaviyi en iyi şekilde uygulayabilmek için seferber edeceğiz. Bundan sonraki süreçte ailenin takipçisi olacağız, en iyi şekilde tedavi almalarını sağlayacağız” diye konuştu.

Genetik testlerin maliyetinin yüksek olduğuna işaret eden Başıbüyük, bu testlerin Bakanlıkça karşılanması için Sağlık Müdürlüğü olarak ellerinden geleni yapacaklarını aktardı. Başıbüyük, “Bu testlerinin maliyetini asla aileye yıkmayacağız ve gerekli olan tüm tedbirleri alacağız” dedi. (SİLOPİ/AA)