Sakine Soyer 8 yıldır geçimini çöpten sağlıyor

Elazığ'da 40 yaşındaki Sakine Soyer, 8 yıldır geçimini çöpten sağlıyor. Kızıyla beraber yaşam mücadelesi veren Soyer, "Çöplerin, insanların maddi yaşantılarına dair birçok şey anlattığını" söylüyor.

DUVAR – Elazığ’da yaşayan 40 yaşındaki Sakine Soyer 8 yıldır, çöp toplayarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Soyer, geçimini çöpten sağlayanların sayısının her geçen gün arttığını ve bu nedenle yaşam koşullarının gittikçe zorlaştığını ifade ediyor.

Ekmek ve Gül’den Berkay Yegin ve Yıldıray Coşkun’un haberine göre, Elazığ’ın Fevzi Çakmak Mahallesi’nde tek katlı bir evde ve kızıyla birlikte yaşayan Sakine Soyer kızını okula gönderdikten sonra dışarı çıkıyor ve akşamın 10’una kadar sokak sokak dolaşıp çöplerden katı atık topluyor. Sokaklardan plastik topladığı gibi insanlara dair de pek çok şey topladığını söyleyen Soyer, “çöplerin, insanların maddi yaşantılarına dair birçok şey anlattığını” söylüyor. Mahallelinin yakından tanıdığı Soyer, “Evi ben geçindiriyorum, kimseye boyun eğmiyorum” diyor

‘KÜÇÜCÜK PASTAYI ÇOK KİŞİ BÖLÜŞÜYOR ARTIK’

Sakine Soyer 40 yaşında, 8 yıldır çöpten topladıklarıyla hayata tutunuyor. Plastik, teneke… velhasıl işine yarayabilecek her şey. Günde 7-8 bazen daha fazla kez çöp toplamak için sokakları dolaşıyor. Soyer, “2 yıl önce gece 12’ye kadar çalışıyordum şimdi 10’da paydos ediyorum. Hem mahalle eskisi kadar güvenli değil hem de milletin eskiye nazaran durumu iyi değil çöplerden de bir şey çıkmıyor” diyor. Üstelik mahallede çöp toplayan tek o değil. Her geçen gün birileri daha ekleniyormuş “Küçücük bir pastayı çok kişi bölüşüyoruz artık” diyor.

Sakine Soyer’in kızıyla beraber yaşadığı Elazığ’daki tek katlı ev.

‘BUNCA ZAHMETİ KIZIM OKUSUN DİYE ÇEKİYORUM’

Bu işe neden başladığını ise şöyle anlatıyor: “Orman işinde çalışmaya gittim paramızı vermediler. Tarlaya çalışmaya gittim sıcaktan rahatsız oldum. Zaten belimde ve boynumda fıtık var ondan çalışamadım mecbur bu işi seçtim. Bir tane çocuğum var engelli, gece gündüz onun için çalışıyorum. Lise birinci sınıf öğrencisi bu sene ilk dönem teşekkür aldı. Bunca zahmeti de kızım okusun diye çekiyorum.” “Yetiyor mu?” sorusuna ise “Neredeee” diyor ve ekliyor: “Okulda öğretmenleri kırtasiye yardımı yapıyor, bazen de yemek alıyorlar. Komşularımız da yardım ediyor. Ben de para kazandıkça karşılamaya çalışıyorum işte.” Kendisi için bir isteği yok Sakine Soyer’in, bunu da “Benim kimseden beklentim yok da kızımın benden beklentileri çok, her şeyde gözü kalıyor” diyerek özellikle vurguluyor.

‘İŞLER İYİ GİDERSE ÇÖP TOPLAMAK İÇİN BEZ TORBA ALACAĞIM’

Nasıl geçiniyorsun sorusuna ise  “İki senedir çöp işleri de iyi değil. Elime geçen parayla da odun, kömür alıyorum. Ekmek paramı çıkartacak kadar ancak kazanıyorum. Kızıma ara ara meyve alabiliyorum. Her şeyimizi idareli bir şekilde alıyoruz ne yapalım yoksa geçinemeyiz yorganımıza göre ayağımızı uzatmak zorundayız. Ev kira, evim çok soğuk. Evin içinde de kat kat elbise giymesek donarız. Zaten romatizmam var boynumda ve belimde fıtık var soğuk olunca çok ağrılarım oluyor.” diye cevaplıyor. Hayalin nedir sorusuna ise Soyer, “İşler biraz düzelirse daha rahat çöp toplayabilmek için bir bez araba alacağım” diyor.