Yurtdışında gündem 'Muhafız': Orijinal değil ama senaryo iyi

Hakan: Muhafız yayında: Modern İstanbul'da geçen tarihi bir savaş fikri ilgi çekici...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya çapında 130 milyona yakın abonesi olan Netflix'in ilk Türkiye yapımı dizisi olan Hakan: Muhafız (The Protector) yayınlanmaya başladı. Dizinin ilk sezonu tüm dünyada gündem olurken, popüler kültür yazarları Hakan: Muhafız'ı çeşitli noktalardan ele aldı. Kimi eleştirmenler dizinin konusunu orijinal bulmazken kimileri de modern İstanbul'da geçen tarihi bir savaş fikrinin ilgi çekici olduğunu belirtti.

10 bölümü aynı anda yayına giren ve başrolünde yer alan Çağatay Ulusoy'un Hakan adlı bir karakteri canlandırdığı dizi, İstanbul'da yaşayan ve olağanüstü güçlerinin farkına varan genç bir insanın hikayesini anlatıyor. Dizinin yönetmenleri arasında Umut Aral, Gönenç Uyanık, Can Evrenol ve Gökhan Tiryaki gibi isimler var. Çağatay Ulusoy'un yanı sıra dizinin diğer oyuncuları arasında Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Mehmet Kurtuluş, Saygın Soysal ve Burçin Terzioğlu yer alıyor.

'MODERN İSTANBUL'DA TARİHİ BİR SAVAŞ'

Diziyle ilgili yayımlanan yabancı eleştiri yazılarından biri Joe Keller'a ait.

New York Times, Slate, Salon, Vanity Fair ve Playboy gibi yayınlar için televizyon eleştirileri yazan Keller, Decider isimli internet sitesinde yayımlanan makalesinde dizinin izlenmesi gerektiği yönünde görüş bildiriyor.

"Dizinin ilk bölümü sizi içine çekiyor, modern İstanbul'da geçen tarihi bir savaş fikri bizim için çok ilgi çekici" diyen Keller, şu yorumda bulunuyor:

"Hakan: Muhafız, gizemli etmenleri, modern dünyanın iş rekabetini ve sıradan bir adamın rüyalarını bir araya getirerek şaşırtıcı bir şekilde çekici bir dizi ortaya çıkarıyor."

Keller'a göre bunun sebeplerinden biri, Netflix'in popüler dizilerinden olan Narcos'un yapımcılarından Jason George ve Oscar ödüllü Amerikan filmi Argo'nun yapımcılarından Alex Sutherland'ın dizi ekibinin içinde yer alması.

Keller, dizinin ilk bölümünün son yıllarda izlediği çoğu dizinin aksine hikayenin makul bir şekilde ilerlemesini sağlayan bir hızda başladığını vurguluyor.

'HİKAYE ORİJİNAL DEĞİL AMA SENARYO İYİ'

BBC'nin aktardığı habere göre, İspanyolca yayın yapan haber kuruluşlarının ise diziye büyük bir ilgisi var. Latin Amerika başta olmak üzere İspanyolca konuşan ülkelerde Türk dizileri son yıllarda çok fazla izleniyor. İspanya'nın günlük gazetelerinde olan La Vanguardia, dizinin yayına girmesini 'Yılın en çok beklenen yapımlarından biri sonunda başladı' diyerek duyurdu. Yine İspanya'nın bir diğer günlük gazetelerinden olan Público'da diziyle ilgili bir eleştiri yayımlayan gazeteci María José Arias, dizinin senaryosunun yüzde yüz orijinal olmadığını ve diğer süper kahraman hikayeleriyle benzerlikler taşıdığını söylüyor. Ancak Arias'a göre buna rağmen dizinin hikayesi, karakterlerin aldığı farklı dönemeçler ve karizmatik bir karakter olan Hakan sayesinde izlemesi ilginç bir hal alıyor.

'ANLATILANLAR KLİŞE'

Sosyal medya kullanıcıları arasında ise dizideki Hakan karakteri ile BBC yapımı olan ve ilk sezonu Netflix'te de yayımlanan Bodyguard dizisi arasında benzerlik kuranlar var. Richard Madden'ın başrolünde olduğu Bodyguard dizisinde İngiltere İçişleri Bakanı ve özel koruması arasındaki ilişki anlatılıyor.

BBC'nin bu yıl en çok izlenen dizisi olan Bodyguard'da oynayan Richard Madden ve Hakan: Muhafız'da daha sonra özel koruma işine giren Çağatay Ulusoy arasında benzerlik kuruluyor.

Sinema ve televizyon filmleri, film oyuncuları ve diziler hakkında bilgiler barındıran ve dünyanın en büyük online sinema veri tabanlarından olan IMDb'de (Internet Movie Database) Hakan: Muhafız'ın puanı, gösterime girdiği ilk hafta sonunun ardından 10 üzerinden 8,3. Dizi şimdiye kadar bu platformda 10 bine yakın oylama aldı.

Sitede popülaritesi yükselen diziyle ilgili yapılan en olumsuz eleştiriler, dizinin konusunun klişe olduğuna yönelik.Kurguyu ve senaryoyu eleştiren kullanıcılar olduğu gibi özel efektlerin iyi olmadığına yönelik de olumsuz görüşler yer alıyor.