Grinko: Mehter Takımı'yla çalmak isterim

Rus piyanist Grinko, İstanbul'da konser verecek: Mehter Takımı'yla çalmak isterim.
Yevgeniy Grinko

DUVAR – ‘Valse’ isimli parçasıyla bilinen ünlü Rus piyanist Yevgeniy Grinko, temmuz ayında çıkan ‘Tiny Mouse Tales’ albümü sonrasında Türkiye turnesi yapacak. İlk konserini 8 Aralık’ta Cemal Reşit Rey Konser Konser Salonu’nda (CRR) verecek sanatçı, İzmir, Ankara, Konya, Mersin, Antalya, Samsun ve Trabzon’da dinleyici ile buluşacak.

Türkiye’de yoğun ilgi gören ve konser biletleri hızla tükenen Grinko, CRR konseri öncesinde Sputnik’ten Tuğba Bolat‘a konuştu. Yeni albümünden bahseden Grinko, dinleyiciler için Mart 2019’daki piyasaya sürülecek ve hiç bilinmeyen bestelerini de çalacağını söyledi.

Grinko “Bu albümde geçen yüzyılda vinil plaklarla dinlenen peri masallarındaki atmosferi yaratmaya çalıştım. Türkiye’deki konserlerde Mart 2019’da piyasaya sürülecek yepyeni besteleri de çalacağız” dedi.

Türkiye’de neden bu kadar sevildiği, müziğinde insanların kalbine dokunan şeyin ne olduğu sorusunu yanıtlayan Grinko “Aklıma gelen tek bir cevap var. Bence biz müziği içimizde hissedebiliyoruz. Ya da Türklerin çok iyi bir müzik zevki var, duyguları derinden hissediyorlar” ifadelerini kullandı.

Modern Türk müzisyenlerin ve grupların bazı şarkılarını sevdiğini belirten Grinko, ‘Türk sanat müziğinin Zeki Müren, Müzeyyen Senar gibi ustalarını dinliyor musunuz?’ sorusuna “Elbette. Zeki Müren’i biliyorum” yanıtını verdi. Grinko, dinlediği gruplar ve müzisyenlerin ismini vermedi.

‘MEHTER TAKIMI’YLA ÇALMAK İSTERİM’

Grinko, Türkiye’de birlikte çalmak istediği grup ya da müzisyen olup olmadığı konusundaki merakları da giderdi. Daha önceki bir röportajında mehter müziğinin Mozart’ın ‘Türk Marşı’nı (Rondo alla Turca) bestelemesi üzerindeki etkisinden söz edip, bu müziğin etkisinin Balkan yarımadasında görülebildiğini ifade eden Grinko, “Mehter Takımı’yla çalmak isterim” yanıtını verdi.