Parası olmayana ücretsiz yemek

Manisa'da 3 çocuk annesi Aşkın Koyuncu açtığı 'Arkadaş Ev Yemekleri' lokantasında parası olmayan öğrenci, yaşlı ve çocuklara ücretsiz yemek dağıtıyor. Maddi gelirinin çok iyi olmadığını belirten Koyuncu, "Hep böyle zorlandım ama ayakta duracağım, bunda kararlıyım" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yıllarca fabrika ve iş yerlerinde yemek yaparak geçimini sağlayan Aşkın Koyuncu, hayalini kurduğu lokantayı açtıktan sonra parası olmayan öğrenci, yaşlı ve çocuklara ücretsiz yemek dağıtıyor.

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde 3 çocuk annesi Aşkın Koyuncu (40) bir buçuk yıldır açtığı lokantada maddi durumu olmayanlara ücretsiz yemek veriyor. Küçüklüğünden bu yana kendine ait bir iş yeri açmayı hayal eden Koyuncu, 'Arkadaş Ev Yemekleri' adıyla açtığı lokantasının camekanına “Karnı aç olan, parası olmayan çekinmeden yemek isteyebilir” yazısı astı.

Bir fabrikanın yemekhane bölümünde 6 yıl çalıştığını anlatan Koyuncu, sağlık sorunlarından kaynaklı işten ayrılmak zorunda kaldığını sonrasında da hayalini kurduğu lokantayı nasıl açtığını anlattı : Keşke gerçek olsa ama imkanım yok dedim. Arkadaşımla konuştuktan sonra bu hayal için daha ciddi bir adım atmaya ve o an bir iş yeri kurmaya karar verdik. Daha sonra arkadaşımla beraber bankadan 15 bin lira kredi çektik. Lokantamızı açtık. Birlikte bu lokantayı kurduğum arkadaşım 3 ay sonra ortaklığı bitirerek işi bıraktı. Ama benim çıkma gibi bir niyetim yoktu, bir kere karar vermiştim ve sonuna kadar devam etmek istedim.

‘BU ZAMANDA BÖYLE İNSAN VAR MI?’

Kalabalık bir ailede büyüdüğünü dile getiren Koyuncu, bu nedenle kalabalık sofralar için yemek yapmaya alışık olduğunu ifade etti. İlk zamanlar açtığı lokantaya yeteri kadar müşteri gelmeyince arta kalan yemeklerin çoğunu döktüğünü aktaran Koyuncu, şöyle devam etti: “Yemekler ziyan oluyordu. Yaşamın zorluk ve yoksulluklarını bende gördüğüm için yemekleri ziyan edeceğime karnı aç olan, parası olmayan ya da öğrenci, yaşlı, çocuklarla paylaşmanın anlamlı bir proje olacağını düşündüm. Aslında devletin yapamadığını biz yapıyoruz. Böyle bir yazı asmaya başladıktan sonra yemek yemeye gelenler oldu. Şimdi maddi durumu olmayıp gelen devamlı bir sürü müşterim var. Hiç onların utanmaması ve çekinmemesi için ayırt etmeden yemek servisi yapıyorum. Yoldan geçenler şaşırıyorlar. Yazıyı görüp içeriye gelip ‘yazıyı siz mi astınız’ diyorlar. Kendim astığımı söyleyince ‘bu zamanda böyle insan var mı?’ şeklinde tepkiler alıyorum. Bundan benim hiçbir çıkarım yok, eşim inşaat işçisi ve maddi gelirimiz orta düzeydedir. Yaptığım hizmeti severek yapıyorum, bu da beni fazlasıyla mutlu ediyor."

‘NE KADAR İYİ BİR ŞEY YAPTIĞIMIN FARKINA VARIYORUM’

Mezopotamya Ajansından Ayşe Sürme ve Ruken Demir'in haberinde, Koyuncu'ya çevresinin de destek verdiği, komşularının evlerinde pişirdikleri sıcak yemekleri getirip lokantaya bıraktığı da yer alıyor. Şehir dışından da destek telefonları geldiğini belirten Koyuncu, şunları söyledi: “Benden hesap numaramı isteyip katkıda bulunmak istiyorlar. Böyle olunca ne kadar iyi bir şey yaptığımın farkına varıyorum. Şimdi devam ediyorum ve devam etmek için elimden geleni yapacağım. Eşim de bana yardımda bulunuyor. Fakat biraz bocaladığım zaman kapatmamı istiyor, 'yok kapatmayacağım' diyorum. Hep böyle zorlandım ama ayakta duracağım, bunda kararlıyım. Zor da olsa lokanta kendini çeviriyor en azından. Bir kazanımım yok ama mutluyum. Borcumu ödeyebiliyorum. Ekonomik kriz beni etkiliyor etkilemesine ama 10 kişilik değil de 8 kişilik yemek yapıyorum .” Kadınlara da çağrıda bulunan Koyuncu, “Kadınların önce öz güveninin olması gerekiyor. Bir şeylere kalkışıyorsak önce kendimize güvenmemiz gerekiyor. Kimseye güvenerek iş yapmamalıyız. Böyle olursa her şekilde başarılır. Kadınların başaramayacağı iş yoktur" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR