Beren Saat: Feminizmden korkmayın

Beren Saat Fransız gazetecilere röportaj verdi. Saat "Feminizmden korkmayın" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Oyuncu Beren Saat, Fransa televizyonuna konuştu. Saat, "Çocukluk arkadaşlarıma evlatlarını feminist yetiştirmelerini öneriyorum. Feminizmden korkmamalı" dedi.

Beren Saat'in, Engin Akyürek ile başrolünü paylaştığı 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisinin Novelas TV kanalı tarafından satın alınması üzerine Fransa televizyonu ve Le Figaro gazetesi oyuncu ile röportaj yapmak için İstanbul'a geldi. Saat, dizisi ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran 'MeToo' adlı kadın hareketi hakkındaki sorulara yanıt verdi. Beren Saat, verdiği röportajda feminizmden korkulmaması gerektiğini belirterek, "Mücadelemiz sessizlik yeminini kırmak ve tüm kadınları korumak" dedi.

'SONUNDA EŞİTLİĞİ TADACAĞIMIZI UMUYORUM'

Oyuncu, röportajında ABD’de başlayıp yayılan 'MeToo' hareketi bağlamında kadınların gösterdiği dayanışmaya hayran olduğunu belirterek, “Bundan birkaç yıl önce benzer bir hareketi biz de Özgecan’ın ölümünden sonra yaşadık. Eşi benzeri görülmemiş bu barbarlık sonrasında bu genç kadın konusunda yazmaya ve gösterilere katılmaya karar verdim. Sonunda eşitliği tadacağımızı umuyorum” dedi.

Türkiye’de feminizm gibi ‘izm’ ile biten kelimelerden korkulduğunu söyleyen Saat, "Çocuğu olan tüm arkadaşlarıma şunu söylüyorum: Eğer ülkedeki dinginliğe katkıda bulunmak istiyorsanız feminist çocuklar yetiştirin. Feminizmden korkmayın" diye konuştu.