Koloğlu: Suudiler Yasak Elma'yı izlese kafayı yer!

Suudi Arabistan'da yayınlanan ve ülkenin 70'li yıllarını anlatan 'Girdap' adlı dizide en çok 'gece vakti komşudan çıkan erkek', 'yeni doğan çocuğun camiiye bırakılması' gibi sahneler büyük şaşkınlık yarattı...

DUVAR – Suudi Arabistan’da başlayan ‘reform’ sürecinde ekranlara gelen ‘Girdap’ adlı dizi ülkenin 1970’lerdeki halini anlatıyor. Dizinin ülkede yarattığı ‘şaşkınlığı’ aktaran Milliyet gazetesi yazarı Sina Koloğlu ‘Suudilerde ideolojik dizi keyfi’ başlıklı yazısında şunları yazdı:

Konu, MBC kanalında yayınlanan ‘Girdap’ (Al Assouf) dizisi… Fransız Courrier International internet sitesi, Arap basınında dizinin tepkilerini toparlamış. “Arap MBC televizyon kanalında yayınlanan ‘Girdap’ adlı Suudi Arabistan dizisi ve ülkede tartışmalara neden oldu. Yapım, 1970 yılının başlarındaki ülkeyi anlatıyor. ‘Aşırılar’, diziyi eleştiriyor. Haklılar çünkü, kendi inşaa ettiklerinin yıkıldığını görüyorlar” deniyor bir yorumda. “Artıları ve eksileriyle normal bir toplumduk 1979 öncesi” diye belirtiliyor Ashar Al Awsat’ta…(Londra’da yayınlanan Suudi gazetesi) El Cezire kanalı, durumu “Suudi tarihinde dönüm noktası olan dönem” olarak niteliyor.
Dizideki Suudi veliaht prens Salman’ın, ülkedeki yenilikçi politikaların değirmenine su taşıdığı belirtiliyor yazıda… Karşı çıkanlar da oluyormuş. “Kara çarşafla sokağa çıkıyorduk, sinema ve tiyatro da yoktu” diye yazanlar var. En çarpıcı yorum, liberal olduğunu söyleyen Okaz gazetesinde… Diziyle ilgili yayınlanan makalede şöyle deniyor: ‘’Söylemek lazım ki, bu dizi, 18 yaşından küçüklere yasaklanmalı. Birinci bölümde bir kadın, yeni doğan çocuğunu cami avlusunda bırakıyor. İzlerken sürprizlerin en üst noktasında olduğumuzu düşündüm. Ama ikinci bölümde gördüğüm bir başka sahne, beni bundan alıkoydu. Kahramanımızı gece, komşusunun evinden çıkarken gördük. Bunu izlerken, oğlum bana baktı ve sordu; ‘O zamanlar böyle mi davranıyordunuz?’ diye…”

SUUDİLER DAHA İŞİN BAŞINDA…

Suudi Arabistan tartışmaları, daha buralarda… MBC, bizim dizilere ambargo koyan Arap kanalı. Daha doğrusu emir, veliaht Prens Salman’dan gelmişti. Arap pazarından darbe yediğimiz bir gerçek. Bu kanal çok önemli. Bunu bir kenara bırakalım, yukarıdaki tartışma çerçevesine dönelim. ‘Çarşafla mı çıkıyorduk dışarı, yoksa çıkmıyor muyduk?’, ‘Sinema var mıydı, yok muydu?’, ‘Gece, erkek komşusunun evinden çıktı mı çıkmadı mı?’. Şu ‘Yasak Elma’ dizisini izleseler, kafayı sıyırırlar. Ender’in aşkı Sinan Argunlar’ın kızı Zehra’yı kafalamış. Eve ‘damat’ olarak giriyor. Hep beraber masaya oturuyorlar. Halit (Talat Bulut), yeni eş Yıldız, eskisi Ender… Zehra, Ender’in aslında bitmeyecek gizli sevgilisi Sinan, Halit’in ilk eşinden kızı Lila, Ender’den oğlu Erim… Suudiler, daha bu aşamalara gelecek. İşin çok başındalar…