Uluslararası Homofobi karşıtı gün: Ayrımcılığa karşı mücadelemiz sürecek

Bugün 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün. Kaos GL "Eşit ve özgür günler dileğiyle” açıklaması yaptı. İstanbul'da LGBTİ'ler bu akşam “Dayanışma için İttifaklar” başlığıyla buluşacak.

DUVAR – Kaos GL Derneği, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün için bir açıklama yaptı. Kaos GL, basın açıklamasında da “Türkiye’de bugüne Ankara’da devam eden ‘LGBTİ+ etkinlik yasağı’ ile giriyoruz” dedi.

“Yasak ile ifade özgürlüğü hakkı, dernek kurma hakkı, toplanma özgürlüğü ve adil yargılanma hakkımız ve ayrımcılık yasağı ihlal edildi. Yasağın süresiz oluşu ile haklarımızı kullanmamız süresiz olarak durduruluyor, yani haklarımız ortadan kaldırılıyor” diyen Kaos GL, LGBTİ’lere yönelik istihdamda ve medyada ayrımcılığın da sürdüğünü hatırlattı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“LGBTİ’lerin temel haklarının sistematik bir şekilde ihlal edildiği, yasakların ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkını gasp ettiği, bu ihlallerin de görünmez olduğu bir 17 Mayıs’ta bir kez daha vurguluyoruz: LGBTİ hakları insan haklarıdır! 17 Mayıs vesilesiyle 1994 yılında Kaos GL dergisi ile koyulduğumuz yolda ayrımcılık ve nefrete karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi yineliyoruz.”

17 MAYIS NEDİR?

17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün (IDAHOT), LGBTİ hakları konusunda uluslararası farkındalık yaratmak amacıyla 2004 yılında ortaya çıktı. IDAHOT’un tarihi, eşcinselliğin Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’ndan çıkarıldığı 17 Mayıs 1990 tarihini anmak için seçildi. (Kaynak: Bianet)
 

17 Mayıs dolayısıyla  etiketiyle sosyal medyada pek çok mesaj paylaşıldı;