Diyarbakır'da sadece damatlı düğün: Yapmasak bir araya gelemeyecektik

Diyarbakır'da yaşayan Suriyeli Dilxweş Osman, eşi Almanya'dan dönemeyince tek başına düğün yaptı. Dilxweş Osman, "Resmi bir düğün yapmasaydık bir araya gelemeyecektik" dedi.

DUVAR – Diyarbakır’da yaşayan, ikisi de Suriyeli Dilxweş Osman (21) ve Wane İbrahim (18) evlenmeye karar verdi ancak bu süreçte genç kadın, ailesiyle Almanya’nın Münih kentine taşındı. Dilxweş Osman düğün hazırlıklarını tamamladığı halde, Wane İbrahim Türkiye’ye gelemeyince, düğünü gelinsiz yaptı. Düğününde gelin olmadan oynayan damat Osman, Almanya’da gelinlik giyen Wane ile cep telefonundan görüntülü konuştu.

Düğünün gerçekleştirildiği mekanda, gelin ile damadın salona indiği asansörden tek başına inen Dilxweş Osman, kendisini karşılayanlarla halay çekti. Düğün sırasında Münih’te olan Wane İbrahim ise gelinliğini giyerek, salona cep telefonu aracılığıyla görüntülü bağlandı. Telefonda görüntülü konuşan çift, en kısa sürede kavuşmayı ümit ettiklerini söyledi. Gelinsiz düğüne katılan yabancı misafirler ise şaşkınlık yaşarken, bir süre sonra durumun kendilerine anlatılması üzerine, eğlenceye katılıp, damatla beraber halay çekti.

‘3 YILDIR GÖRÜŞÜYORDUK’

Düğünü tek başına yapmak zorunda kalan Dilxweş Osman, “Resmi bir düğün yapmasaydık bir araya gelemeyecektik. Yaklaşık 3 yıldır görüşüp, birbirimizi seviyorduk. Arkadaşlarım, akrabalarım Diyarbakır’da; bu yüzden düğünü burada yaptık. Almanya’da düğün yapmayalım, diye düşündük; ama şimdi Almanya’ya gidip, orada da düğün yapacağız. O zaman daha çok mutlu olacağım. Ben de istiyordum burada o da olsun. Ailem ve arkadaşlarım, hepsi burada. Bu yüzden düğünü burada yaptık” dedi.

Suriye’nin Kamışlı nüfusuna kayıtlı olan Dilxweş Osman ülkesindeki iç savaştan kaçarak, ailesiyle birlikte 2013 yılında Diyarbakır’a geldi. Osman, akrabası olan ve ailesiyle beraber şehre yerleşen Wane İbrahim ile görüşmeye başladı. Yaklaşık 3 yıl boyunca ilişkilerini sürdüren çift, evlenmeye karar verdi ancak bu süreçte genç kız, ailesiyle Almanya’nın Münih kentine gitti. Suriyeli çift, evlilik tarihlerinin yaklaşmasına rağmen buluşamayınca Osman, merkez Bağlar ilçesinde düğünü gelinsiz yaptı. (DİYARBAKIR/DHA)