Antarktika'da 1.5 milyon penguen bulundu!

Antarktika'da büyük 'keşif'... Neslinin tükenmekte olduğundan endişe duyulan Adelie penguenlerine ait bir koloni bulundu. 1.5 milyon penguenin varlığı bilim dünyasında heyecan yarattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antarktika'nın sembollerinden olan ve neslinin bir süredir tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan Adelie penguenleri adına iyi haber... Bilim insanları, yarımadanın en kuzeyindeki Weddell Denizi yakınlarında bulunan kayalık takımada Danger Islands'ta (Tehlike Adaları), 1.5 milyon penguenden oluşan dev koloniyi keşfetti.

Araştırmacıların ilk keşifleri, 2014'e ait uydu görüntülerinde fark ettikleri büyük miktarda 'guano', yani penguen dışkısıydı. Uzaydan görülebilecek kadar büyük olan bu dışkılar uydu görüntülerinden görünecek kadar büyüktü. Bu görüntüler üzerine araştırmacılar, dünyanın en büyük penguen kolonisini bulmuş olabileceklerini düşünerek çok heyecanlandı.

Zorlu koşulları nedeniyle çok az kişinin ayak basabildiği Danger Islands'a 2015'te tehlikeli bir sefer düzenleyen araştırma ekibi, burada hem karadan sayım yaptı, hem de drone uçurarak gökyüzünden fotoğraflar çekti. Sonunda büyük bir sürprizle karşılaştılar: Tam 751 bin 527 çift penguen burada yaşıyordu. Aralarında dünyanın en büyük üçüncü ve dördüncü kolonileri de vardı.

Araştırmacılar bununla da kalmadı ve 1959 yılındaki uydu görüntülerini inceledi. İklim değişikliğinin ve insan varlığının en çok etkilediği Anktartika'nın batısında bulunan kolonilerin, günümüze kadar sayıca giderek azaldığı ortaya çıktı.

Bilim dergisi Scientific Reports'ta yayınlanan araştırma büyük yankı uyandırdı. BBC News'a konuşan Oxford Üniversitesi'ndeki araştırma ekibinden Tom Hart, "Kimsenin bakmadığı yerde bir şey bulmaya dair klasik bir örnekti. Danger Islands'a erişmek zor olduğu için kimse gerçekten denememişti bile" dedi.

Uzmanlara göre bu keşif bize bir de mesaj veriyor: Danger Islands gibi yerler, penguenlerin iklim değişikliği ve balıkçıların aşırı avcılığı gibi etkenlerden kaçarak göç edebilmesi için koruma altında bölge ilan edilmeli. (BBC Türkçe)