Yüksekova'da 'eskimo usulü' balık avı!

Yüksekova'da hava sıcaklıklarının - 20 dereceye düşmesine aldırış etmeyen üç arkadaş geçimlerini sağlamak için eskimo usulü balık avlıyor. Balıkçılar, avladıkları balıkları ilçe merkezinde satıyorlar.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 3 arkadaş, kış aylarında buzla kaplı derelerde 'Eskimo usulü' balık avlayarak ailelerinin geçimini sağlıyor. Müslüm Cankurtaran, Kenan ve Ertan Taşkın yaz aylarında inşaata çalışırken kış mevsiminin başlamasıyla buzları kırarak balık avlıyor.

15 KM UZAKLIKTA...

Yüksekova ve çevresinde geçen hafta etkili olan kar yağışı ardından hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi derelerin donmasına neden olurken, bu havalar kış aylarında balıkçılık yaparak geçimini sağlayanlara engel olmuyor. Yaz aylarında inşaatlarda çalışan Müslüm Cankurtaran, Kenan ve Ertan Taşkın, bir çoğunun göze alamayacağı soğuk hava ve tehlikelere aldırmadan, donan derelerde balıkçılık yapmayı sürdürüyor. İlçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Büyükçayır Deresi'ne giden Cankurtaran ve beraber çalıştığı Kenan ve Ertan Taşkın, buzları kırarak akşam saatlerinde suya bıraktıkları ağlarını, sabah saatlerinde yine kazma ve küreklerle çekiyor.

Yüksekovalı 3 arkadaş buzları kırarak balık avlıyor...

Ağlarına takılan balıkları ilçe merkezinde satan 3 arkadaş, 15 yıldır yaptıkları bu işi sürdürdüklerini söyledi. Kırsal kesimdeki bölgede zaman zaman vahşi hayvanlarla karşılaştıklarını anlatan balıkçılar, balık avlayıp para kazandıkları için yaptıkları işten memnun olduklarını ve günlük kişi başı 50-60 lira para kazanabildiklerini söyledi. (DHA)"