Vatanım Sensin kazandırmıyor!

Dizi sektöründe reytingler düştü. Yapımcılar, maddi sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Dizi yapımcıları ve kanal yöneticiler bir dizinin ortalama maliyetini açıkladı.

Sina Koloğlu, Milliyet'teki köşesinde diziler ve maliyetleri için, "Bizim ev ahalisi ‘Vatanım Sensin’i izliyor. “Bir türlü aşklar çözülmüyor. Dizi, Milli Mücadele’den uzaklaşıyor” diye eleştiriyorlar. Dizi tarafında, savaş ile aşk ilişkisini dengeli götürmek zorunda oldukları, bu kadar uzun süreli dizi sisteminde, sarkmaların kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. 1-2 bölüm sabır isteniyor. Yani beklenen soruların cevaplarının bir bölümü gelecek gibi...

Piyasanın iyi iş yapan isimleriyle (şirket ve kanal yöneticisi) farklı ortamlarda konuşma fırsatım oldu. Bir konuda birleştiklerini gördüm; Yüzde 5 reyting alan bir diziye seviniliyor. Ortalama bir dizinin bölüm başı maliyetinin 800 bin TL olduğunu söylüyorlar. Bu oran bile maliyeti kurtarmaya yetmiyormuş. Üşenmedim, bir ortalama yapayım, durumu anlayalım istedim. Gayrı resmi haliyle kim kurtarıyor, kim kurtaramıyor?

Benim de keyifle izlediğim fakat oranları düşük diziler var. Reklamveren için tüketen izleyici önemli. Çoğunluk AB grubunda. O zaman total izleyici ne işe yarıyor? Kimi “Benim için önemli olan AB” diyor, kimi ‘en çok izlendiği’ kategoriyi önümüze koyuyor. Ben ortalamalara baktım. Rahat iş yapan 10 dizi var:

1-’Diriliş Ertuğrul’ 2-’İçerde’ 3-’Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ 4-’Anne’ 5-’Vatanım Sensin’, 6-’Savaşçı’, 7-’Aşk Mavi’ 8-’Arka Sokaklar’ 9-’Kırgın Çiçekler’ 10-’İstanbullu Gelin’ 11-’Payitaht Abdülhamid’ 12-’Kalbimdeki Deniz’ ve ‘Kara Sevda’nın ortalama izlenme oranları birbirlerine çok yakın. ‘Diriliş Ertuğrul’ almış başını gitmiş, yüzde 15.53 ortalaması var. Sınır 9.80 ile 5.87 arasında.

Sürpriz ise daha ilk bölümüyle kendini garantiye alan ‘Savaşçı’ oldu. Peki sınırda olanlar ve kurtarmakta zorlananlar hangisi? İki yeni savaş dizisi ‘Söz’ ve ‘İsimsizler’ yüzde 5 bandının biraz üzerinde seyrediyor. ‘Kara Sevda’, ‘ No: 309’, ‘Çoban Yıldızı’, ‘Yeni Gelin’, ‘Hayat Şarkısı’, ‘Bodrum Masalı’, ‘Fazilet Hanım ve Kızları’, ‘Hayat Bazen Tatlıdır’, ‘Adı

Efsane’, ‘Evlat Kokusu’ ve daha fazlasının iki kategoride ortalamaları yüzde5’e ulaşamıyor. Durum, özetle böyle" ifadelerinde bulundu.