Asla buzdolabına konmaması gereken yiyecekler

Hangi gıdaları buzdolabında saklamamanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte buzdolabı 'yasaklı' 11 yiyecek...

DUVAR – Hava ne kadar sıcak olursa olsun, bazı yiyeceklerin buzdolabına kesinlikle konmaması gerekiyor. İşte o gıdalardan bazıları:


DOMATES

domates

Domatesi buzdolabına koymak olgunlaşmasını engeller, bu da aromasını öldürür.


PATATES

patates

Patatesi buzdolabına koymak, nişastayı şekere dönüştürür. Bu durum patatesin dokusunu değiştirmekle kalmaz, pişirdiğinizde patatesin tatlı olmasına da yol açar.


SOĞAN

sogan

Soğanı kuru ve serin bir yerde saklayın. Buzdolabına sadece, yeni soğan edinemeyeceğinizi düşündüğünüz zamanlarda raf ömrünü uzatmak için koyun.


EKMEK

ekmek

Ekmeği dondurmak bayatlamayı geçici olarak geciktirse de, buzdolabına koymak küf oluşumunu hızlandırır. Düşük ısı ekmeğin içindeki nişastanın daha hızlı kristalleşmesine ve ekmeğin sertleşip bayatlamasına yol açar.


MUZ

muz-steve-hopson

Fotoğraf: Steve Hopson, www.stevehopson.com

Olmuş bir muzu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Fakat olmamış bir muz dolapta bozulacaktır. Sıcak, tropikal iklimlerin meyvesi olan muz soğuğa karşı doğal bir savunma mekanizmasına sahip değil.


SARIMSAK

sarmisak

Sarımsağı, özellikle de plastik bir poşetin içinde buzdolabında saklamak küflenmeye davetiye çıkarır. En iyisi, buzdolabı dışında serin ve karanlık bir yerde tutmak.


YAĞ

bal

Buzdolabında saklanan yağın yoğunluğu artıyor ve yemek yapımında kullanılması zorlaşıyor.


KAHVE

kahve

Kahveyi buzdolabında tutmanız, aromasını kaybetmesine yol açar. Buzdolabında saklanan kahve aynı zamanda dolaptaki diğer kokuları da çeker; yani tadı hiçbir zaman eskisi gibi olmaz.


KAVUN

kavun

Kavunu sadece kesildikten sonra buzdolabında koyun, kesene dek dışarıda tutun. Araştırmalara göre, kavunu oda sıcaklığında tutmak, yüksek antioksidan seviyesini muhafaza edilmesini sağlar.


AVOKADO

avocado

Tıpkı muz gibi, özellikle de olmamışsa, avokadoyu buzdolabında tutmak meyvenin olgunlaşmasını engeller.


BAL

honey-1006972_1280

Soğuk, kristalleşme hızını artırarak balı sert ve katı hale getirir.

(Kaynak: The Independent)