Alman mankenin ‘2 kişi tecavüz etti’ iddiası ülkeyi karıştırdı

Gerçekten tecavüz var mı, yoksa genç kadın sahte bir ihbar mı yaptı? Almanya bu sorunun yanıtını arıyor.
Fotoğraf: REUTERS/Joerg Carstensen

DUVAR – Alman manken Gina-Lisa Lohfink’in iki erkek hakkında sahte tecavüz suçlaması yapma iddiasından 20 bin euro para cezasına çarptırılması ülkede yoğun bir tartışma başlattı.

Lohfink’in 2012’de iki erkekle cinsel ilişkiye girdiği ve bir süre sonra “hayır dediğini” gösteren görüntüler internete düştü. Lohfink olayın tecavüz olduğunu iddia ederken, iki erkek bu suçlamadan aklandı ve bu kez Lohfink yalan ifade vermekle suçlandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre mankenin yaşadıkları geçtiğimiz günlerde Almanya’daki tecavüz yasalarının değişmesinde kısmen etkili oldu.

Geçen ay yürürlüğe giren yeni yasa, tecavüz kurbanı mücadele etmese de “Hayır, hayır demektir” hükmünü getirmişti.

Savcı Corinna Goegge “Lohfink bir cinsel suç kurbanı değildi. Yalan söyledi ve soruşturmacıları kasten yanlış yönlendirdi” dedi.

Ancak Lohfink tecavüze uğradığı iddiasında ısrar etti.

Dava Alman medyasında da geniş yer buldu.

Bild gazetesi kararın Lohfink için “acı bir darbe” olduğunu yazarken, Die Zeit dava “tecavüz suçlaması söz konusu olduğunda insanlara ne kadar saygısızca davrandığımızı gösterdi” dedi.

‘SKANDAL’

Mahkemeyse cinsel ilişkinin Lohfink’in rızasıyla olduğuna ve mankenin ilişkinin filme alınmasına “Hayır” dediğine karar verdi.

Lohfink son ifadesinde “Buraya meşhur olmaya gelmedim. İlişkiyi de filme alınmasını da kabul etmedim” dedi.

Lohfink’in avukatı kararı “skandal” olarak nitelerken müvekkiliyle kararı temyiz etmeyi görüşeceğini belirtti.