102 caretta caretta yumurtasından sadece biri denize ulaştı

Nesli tehlike altındaki caretta caretta türü için bu yaz da yoğun bir uğraş veriliyor. Kemer'de yuvadan çıkan tek caretta caretta denizle buluşturuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antalya'nın Kemer İlçesi'ndeki Kiriş sahilinde görevliler eşliğinde yuvadan çıkarılan tek caretta caretta yavrusu denizle buluştu.

Kemer'e bağlı Kiriş Mahallesi'ndeki bir otelin sahilinde yer alan koruma altındaki caretta caretta yuvası, Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyeleri ve Kemer Belediyesi veteriner hekimi Fevzi Uzun tarafından açıldı. Yuvada canlı yavru olup olmadığını kontrol eden ekipler, 1 yavruyu canlı olarak çıkardı. Görevlilerin kumsala bıraktığı yavru caretta caretta denizle buluştu.

(Fotoğraf: DHA) Bölgede tatil yapan yerli ve yabancı tatilciler de çalışmayı ilgiyle izledi. (Fotoğraf: DHA)

Kooperatif yetkilisi Bayram Kütle, yuvada ölü caretta caretta olup olmadığını görmek için açtıklarını belirterek, toplam 102 yumurta bulunduğunu bunlardan sadece bir tanesinin canlı çıktığını aktardı. Sahilin taşlık olması nedeniyle yavruların yuvadan çıkamadığını anlatan Kütle, "2 dölsüz, 10 embriyo, 43 ölü, 46 tane de boş yumurta kabuğu çıkardık" dedi. (DHA)

(Fotoğraf: DHA) (Fotoğraf: DHA)