Hakkı Devrim son yolculuğuna uğurlandı

Basının usta isimlerinden gazeteci yazar Hakkı Devrim son yolculuğuna uğurlandı. Devrim'in cenazesine çok sayıda gazeteci, yazar ve siyasi katıldı.

DUVAR -87  yaşında hayatını kaybeden Devrim, Levent’teki Afet Yolal Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kilyos’taki aile mezarlığında defnedildi.

Devrim için düzenlenen törende taziyeleri ise Devrim’in çocukları Serdar Devrim ve Zeynep Çağlıyor ile torunları Brigitte Devrim ve Can Devrim kabul etti. Cenazeye Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, CHP İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Enis Berberoğlu, YÖK Eski Başkanı Erdoğan Teziç, Doğan Hızlan, Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Sanatçılar Ali Poyrazoğlu, Mehmet Aslantuğ ve Okan Bayülgen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Babasının yatağında çocuklarının yanında çok fazla ağrı çekmeden huzur içinde vefat ettiğini ve buna şükrettiklerini söyleyen Serdar Devrim, “Sizin ağabeyinizdi, benim de hem ağabeyim hem hocam hem babamdı. Bu acılı günümde yanımda olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

“ANNEME KAVUŞTU”

Babası Hakkı Devrim’i olağanüstü bir baba olarak tanımlayan Zeynep Çağlıyor da, “Bizim hep çok ürktüğümüz, kendimizi beğendirmek istediğimiz hem de sonsuza kadar güvendiğimiz, sırtımızı dayadığımız çok özel bir babaydı. Anneme kavuştu. 8 senedir anneme kavuşma derdindeydi. Şimdi kavuştular” diye konuştu.

“ONU ANCAK DEVRİM YAPABİLİRDİ…”

Hakkı Devrim’in sadece bir gazeteci olmadığını, başka birçok yönü olduğunu söyleyen Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan da, “Meydan Larousse ansiklopedisi Türkiye’de kaliteli ansiklopedinin başlangıç çizgisidir. O kadar titiz hazırlanmış bir ansiklopedidir ki onu da ancak Hakkı Devrim yapabilirdi” dedi.dogan hizlan

“KİRLENMEDEN MESLEĞİNİ BİTİRDİ”

Hakkı Devrim’in sadece dil konusundaki hassasiyeti ile değil, ahlaki duruşu, siyasi duruşu, en tartışmalı konulara net yaklaşımıyla hatırlanacağını söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise, ” Yavaş yavaş anlıyorum ki bunlar benim eski mesleğimde önemli meziyetmiş “dedi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de Hakkı Devrim için “Her alanda kibarlığıyla, sevimli kişiliğiyle hepimizin gönlüne taht kurmuş bir şahsiyetti. Mesleki olarak her şeyin kirlendiği, gazeteciliğin de kirlendiği bir dönemde, kirlenmeden mesleğini bitiren önemli isimlerden bir tanesiydi” diye konuştu.

“HAKKI DEVRİM HAZİNENİN BAŞINDAYDI”

“Bana sordukları zaman ‘nerelisin’ diye. Ben de cevap verir ve derim ki, ‘ben Türkçeliyim. Türkçe’nin içinde doğdum. Düşünce yapım, dünyaya bakışım, insanlarla kendimle olan ilişkim Türk dili vasıtasıyla gelişti” diyen ünlü sanatçı Ali Poyrazoğlu, “En önemli hazinemin Türk dili olduğunu düşünürüm, ama hazinenin başındaki insanlar da önemlidir. Hakkı devrim onlardan birisiydi” dedi.

OKAN BAYÜLGEN CAMİNİN ARKASINDA BEKLEDİ

Hakkı Devrim’le yakın dönemde uzun süreyle TV programı yapan Okan Bayülgen de cenazeye katıldı. Üzgün olduğu görülen Bayülgen gazetecilere görüntü vermek istemedi. Arkadaşlarının arasında caminin arkasında bekledi.(DHA)