RTÜK'ten 'Dan Dan'a bir ceza daha

Şarkıcı Gülşen'in 'Dan dan' adlı şarkısının klibini bir kez daha incelemeye alan RTÜK, klibi yayınlayan televizyon kanalını bu kez 'intiharı teşvik ettiği' gerekçesiyle cezalandırdı.

DUVAR – Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) şarkıcı Gülşen’in ‘Dan Dan’ adlı şarkısını yayınlayan televizyon kanalını ‘intihara teşvik’ ettiği gerekçesiyle  cezalandırdı.
yayınlayan Dream Türk’e 14 bin lira para cezası verdi.
RTÜK şarkıda yer alan ‘Ya beni gelip alırsın buradan/ Ya da bir ses duyarsın oradan/ Öldürürüm kendimi, dan dan dan’ sözlerinin çocuk ve gençlere intihar mesajı verdiğini savundu.

Kararın gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Şarkının sözlerinde istediğini elde edemeyen birinin silahla kendini vurma mesajı savunulmaktadır. Bu söz, özellikle ergenlik çağının bunalımlarını yaşayan çocuklara, problemler karşısında intiharı çözüm olarak göstermesi açısından çok büyük tehlike arz etmektedir.”

‘ARKADAŞLIK HİZMETİ VEREN KADINLAR’ GİBİ…

RTÜK, Gülşen’in söz konusu klibiyle ilgili daha önce de bir rapor hazırlamış ve televizyon kanallarını uyarmıştı.
ABD’de şehirlerarası bir yol ve bir motel odasında çekilen klipte Gülşen’in ‘göğüs dekolteli kırmızı bir mayo ile diz üzeri kırmızı deri çizmeler’ giydiğine dikkat çekilen raporda şöyle denilmişti: “Kırmızı mayoya benzeyen kıyafetiyle bedenini cesurca sergileyen şarkıcının yatağın üzerinde gösterdiği davranışlar, telefon ile arkadaşlık hizmeti veren kadınların reklam karelerine benzemektedir.”
RTÜK bu raporla birlikte, ‘çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde’ bulduğu klibi yayınlayan Kral Pop, NR1, Power Türk ve Dream Türk kanallarına oy çokluğuyla uyarı cezası vermişti.

Rapor basına yansıyınca Gülşen, “RTÜK’ün raporu kapsamında geçen ifadeler, şahsıma yönelik kabul edilemez derecede çirkin benzetme ve hakaret içermektedir. Kadınlık onuruma ağır bir saldırı gerçekleşmiştir” demiş ve yasal yollarla hakkını arayacağını açıklamıştı.