Hatay'da yangından sonra: Halk krom madenine karşı

İskenderun Sarımazı’da 3 gün önce başlayan ve çok geniş bir alana yayılan yangını söndürme çalışmaları sürerken, Hatay Valiliği’nin 30 Eylül tarihinde muhtarlara gönderdiği resmi yazıda 12 Ekim’de Arsuz'a bağlı Hüyük Mahallesinde krom medeni arama için halkla ÇED toplantısı yapılacağı ortaya çıktı. Toplantının yapılacağı Hüyük Mahallesi’ne bugün ‘madene hayır’ demek için toplanılacaktı. Valilik dün gece ÇED toplantısının ertelendiğini açıklasa da halk Hüyük Mahallesi’nde toplandı.

Google Haberlere Abone ol

Burcu Özkaya Günaydın

HATAY - Hatay’ın İskenderun ilçesinde 3 gün önce Belen Sarımazı’da başlayan yangın İskenderun ve Arsuz’un birçok noktasına da yayıldı. Yangının sabotaj mı olduğu yoksa valiliğin ilk açıklamasında olduğu gibi trafodan mı çıktığı araştırılırken, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, köylere gönderdiği 30 Eylül tarihli resmi yazıda 12 Ekim tarihinde Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde projeyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılacağını duyurdu. Bu belgenin ardından ÇED toplantısının yapılacağı Belen Hüyük Mahallesi’nde bu sabah 10.00 gibi Hatay’ın dört bir tarafından insanlar buluşup ‘madene hayır’ diyecekti.

TOPLANTI GECE İPTAL EDİLDİ

ÇED toplantısı Valilik tarafından dün gece yeni tarih belirtilmeden ertelendi. Vali’nin gece kendisini aradığını ve toplantının iptal edildiğini söylediğini belirten İskenderun Çevre Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Gece olduğu için resmi yazı gönderemedi. Birazdan geldiğinde resmi yazıyı paylaşacağım. Toplantının yapılacağını düşünenler var. Bölgeye gitmek istiyorlar. Jandarma bölgeye kimseyi almayacak diye bilgi edindim” dedi.

MUHTAR ANİ: ŞU AN ERTELENDİ, TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Toplantı iptal edildiği için bir kısım insan bölgeye gitmedi. Sabah çok erken saatlerde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay ile çeşitli siyasi parti ve kurumlardan temsilciler Hüyük Mahallesi’nde toplantı yapılacak bölgeye giriş yaptı. Burada bir açıklama yapan Hüyük Mahalle Muhtarı Rıdvan Ani: “Bizi yalnız bırakmadınız. Arsuz’un coğrafyasını hep beraber korumaya devam edeceğiz. Maden ocağı kurdurmayacağız buraya. Otel ve turizmle ilgili bir şey yapılacaksa turizmi canlandıracak projenin yanında oluruz. Ama çevremizi, içme ve sulama suyumuzu, toprağımızı, kirletecek hiçbir maden ocağına izin vermeyeceğiz, karşı olacağız, her zaman dimdik kalacağız. Şu an ileri bir tarihe ertelendi. Takipçisi olacağız. Herhangi bir gelişme ve yazı gelirse halkla paylaşacağım. Hep beraber madene hayır diyeceğiz” dedi.