Hastalar aylar sonra randevu alabiliyor: 'Gidin evde ölün' diyorlar

Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi’nden randevu almaya çalışan Erdal Özgen, “Hastanelerin işlevi artık bitmiş durumda. Hasta kişilere ‘Gidin evde ölün’ diyorlar" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır’da bulunan Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi’nden randevu almaya çalışanlar, aylar sonrası için randevu alabildiklerini belirterek, “Parası olmayan bir kenarda ölüyor” dedi. 

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, hastanede gördüğü tedavinin ardından taburcu olan ve kontrol amaçlı yeniden randevu alması gereken Mehmet Aydemir, “Nereye gidiyorsan rezalet. Randevu alamıyorsun, ancak 15-20 gün sonraya ya da bir ay sonrası için alabiliyorsun. Az önce de bana ‘randevu al’ dediler. Bir ay sonrası için randevu verebiliyorlar. Bir ay sonra yaşayabilecek miyim?” ifadelerini kullandı.

'DOKTORLARIN BİRÇOĞU YURTDIŞINA KAÇTI'

Sağlık alanında yaşanan çöküşün 'AK Parti’nin kötü sağlık politikasından kaynaklandığını' savunan Aydemir, “Doktorların birçoğu yurt dışına kaçmış durumda. İnsanları özel hastaneye yönlendiriyorlar. Tamamen özel hastanelere gidelim diye bunu yapıyorlar. Tamam, gidelim de, paramız var mı? Parası olmayan bir kenarda ölüyor” dedi. 

'HASTANELERİN İŞLEVİ BİTTİ'

Aynı hastaneye gelen Erdal Özgen de aynı sorundan mağdur olduğunu söyledi. Özgen, “Hastanelerin işlevi artık bitmiş durumda. Hasta kişilere ‘Gidin evde ölün’ diyorlar. Devletin randevu sistemi, bir-iki ay sonraya randevu verdiği için, insanlar mecburen özel hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Herkesin parası yok ki özel hastaneye gitsin.  Bu yüzden çok sayıda kişi borç alıp özele gitmek zorunda kalıyor. Devletin sağlık sistemi çökmüş vaziyette. Sağlık sistemi insanı özel hastaneye mecbur kılıyor. Devlet sana bakmak ile yükümlü iken, sana en kolay yolu açması gerekirken, seni en zoruna yönlendiriyor. Bunların hepsi devlet politikasıdır. 20 yıldır ne yapmışlar sağlık sektöründe? Sadece insanları mağdur ettiler” diye belirtti. 

Çınar ilçesinden hastaneye oğlunu tedavi etmek için gelen Şemsettin Tutan da, “Oğlumun ayak parmağı kırıldı, Acil Servis’e getirdim. Ortopedi randevusu yok. Artık fiş de vermiyorlar. Şimdi 40 kilometre yolu elim boş geri döneceğim. Randevu alamadım. Bir-iki aya anca veriyorlar. Oğlumun ağrısı dinsin diye sadece bir iğne yaptılar. Sağlık sistemi rezalet durumda. Bakın görüyoruz; iki fiş veriyorlar ve her fiş için 100 kişi sıraya giriyor. Devlet halkı özel hastaneye zorluyor. Bunların hepsi devlet politikası” dedi. 

'ÜÇ AYDIR RANDEVU BEKLİYORUM' 

Gözlerinden rahatsız olan ve üç aydır randevu almaya çalışan Muhterem Barut ise şöyle konuştu: “Özel hastaneler var ama onlara da gücümüz yetmiyor. Koca hastane sadece bir tane kulak, burun, boğaz doktoru var. Sabah saatlerinden bu yana oğlum için sıra bekliyorum. Burnu kanıyor ancak muayene etmediler." (HABER MERKEZİ)