Hasan Saltık defnedildi: Kalan'lar seni çok özleyecek

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat eden müzik yapımcısı Hasan Saltık, Kartal Cemevi’nde son yolculuğuna uğurlandı. Saltık'ın naaşı Küçükyalı Mezarlığı’na defnedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de birçok sanatçının ilk albümünü dinleyicilerle buluşturan ve kültür dünyasına önemli katkılar sunan Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık, Bodrum'da geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etti. Saltık, Kartal Cemevi'nde ailesi ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Müzik insanı Saltık için Kartal Cemevi'ne “Kalan’lar seni çok özleyecek usta” yazan bir afiş asıldı.

Anne Karanfil Saltık (solda), Nilüfer Saltık
Kartal Cemevi'ne Hasan Saltık için “Kalan’lar seni çok özleyecek usta” yazan bir afiş asıldı.

Tören saati 13.00 olarak duyurulsa da Saltık’ın sevenleri 12.00 itibarıyla Kartal Cemevi'ne gelmeye başladı. Taziyeleri Saltık’ın eşi Nilüfer Saltık ve annesi Karanfil Saltık kabul etti. Törende siyaset ve sanat dünyasından çok sayıda isim bir araya geldi. CHP Milletvekili Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu törende bulunan siyasetçiler arasındaydı. Oktay Kaynarca, Menderes Samancılar, Ahmet Mümtaz Taylan, Zafer Gündoğdu, Suavi, Yavuz Bingöl ve Ahmet Aslan gibi birçok isim de törende bulundu. 

Sağlık sorunları yaşayan yönetmen Çayan Demirel ve eşi Ayşe Çetinbaş da törene gelerek taziyelerini Nilüfer Saltık’a sundu. 

Dede Nihat Saltık'ın okuduğu duaların ardından Saltık’ın naaşı Kartal Cemevi’nden Küçükyalı Mezarlığı’na götürülerek burada defnedildi.

‘BİR MUCİZE ADAMI KAYBETTİK’

Duygu ve düşünlerini paylaşan şef Zafer Gündoğdu, “Yeri bir daha doldurulamayacak bir mucize adamı kaybettik” dedi. Gündoğdu, şöyle devam etti: “Binlerce yıldır sağda solda kalmış bu muhteşem yapıyı ortaya çıkardı. İlmik ilmik, nakış nakış işleyerek gitti. Çok büyük bir miras bıraktı. İnsan seven, çok güler yüzlü, herkesi kendine dost ve hayran bırakan bir insandı. Muhteşem kişiliği kadar mütevazılığı vardı. Geldiği kültürün önemli bir taşıyıcısıydı. Devri daim olsun.”

Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ise şunları söyledi: “Arkadaşımızı kaybettik, ne diyebilirim ki... Bu kadar çok insanı çeşit olarak başka cenazede bulamazsın. Eşine az rastlanır bir insandı.”

Oyuncu Menderes Samancılar ise “Çok üzgünüz. 30 yıldır arkadaşız. Koskoca bir hazine gitti” diye konuştu.

'TÜRKÜLER YARIM KALDI'

Şarkıcı Kubat da törene katılanlar arasındaydı. Sözlerine “Çok büyük bir değeri kaybettik, onun üzüntüsünü yaşıyoruz" diye başladı ve şöyle devam etti: "Haftada bir iki haftada bir toplanıp türküler söylerdik. Türküler yarım kaldı. Hasan Ağabey kimimizin ağabeyi, kimimizin babası, kimimizinse dedesiydi. Yani o, müzik yapımcılığından ziyade bütün gönüllerin yapımcısıydı. O kadar çok seviliyordu ki... Müzik piyasamız için büyük, belki de en büyük kayıp çünkü Anadolu coğrafyasında hayat bulmuş müziklerin yapımcısıydı. Şu anda onu oradan aldığınız zaman onun yerine koyacak hiçbir alternatif isim gelmiyor aklıma.”