Hasan Cemal 'cumhurbaşkanına hakaret'ten ifade verdi

Gazeteci Hasan Cemal, savcılık talimatı üzerine polise ifade verdi: "Paylaştığım ve kendi attığım tweet'ler ifade özgürlüğü kapsamındadır, hakaret ve hakaret kastı yoktur."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - T24 yazarı Hasan Cemal İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından hakkında başlatılan, “cumhurbaşkanına hakaret” soruşturmasında ifade verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun başlattığı soruşturma kapsamında Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü’ne giden Cemal'den birisi HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a ait olmak üzere başka hesaplardan yaptığı iki retweet ve kendi hesabından attığı bir tweet'le ilgili olarak Güvenlik Büro Amirliği’nde ifade vermesi istendi.

'HAKARET YOK'

T24'te yer alan habere göre Hasan Cemal, iki tweet paylaşımı ile kendisinin 19 Temmuz 2016’da attığı "Demokratlığın tek kriteri, sadece askeri darbe girişimine karşı çıkmak değil, derinleşmekte olan 'Erdoğan darbesi'ne de hayır demektir!" tweet'i ile ilgili olarak polise verdiği ifadede şöyle dedi: "Yapmış olduğum iki adet retweet paylaşımı ile benim paylaştığım tweet'imde Cumhurbaşkanı’na hakaret söz konusu değildir. Bu tweet'lerde Cumhurbaşkanı'na hakaret yoktur, hakaret kastı da yoktur. Üçü de ifade özgürlüğü kapsamında yer alır."