Harvard Üniversitesi '0' çekti, notu 'berbat' çıktı

ABD'de yayınlanan bir rapora göre ifade özgürlüğü alanında '0' çeken Harvard, ülkedeki üniversiteler arasında son sırada yer aldı ve "berbat" notu alan tek kurum oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'Dünyanın en iyi üniversiteleri' listesinin ilk sıralarında yer alan Harvard, ülkede ifade özgürlüğü alanında sonuncu oldu ve bu alanda "berbat" notu alan tek üniversite oldu.

AA'nın aktardığına göre Bireysel Haklar ve İfade Vakfı (FIRE), "Amerika'daki Üniversite Kampüslerinde İfade Özgürlüğünün Durumu Nedir?" başlıklı bir rapor yayımladı.

Üniversitelerdeki ifade özgürlüğünün 100 üzerinden değerlendirildiği raporda, Harvard Üniversitesi sıfır puanla son sırada yer aldı.

Öğrencilerin okudukları üniversitede ifade özgürlüğü konusundaki düşüncelerinin dikkate alındığı araştırmada Harvard, en kötü notu alan ikinci üniversitenin 11 puan gerisinde kaldı.

Raporda, ifade özgürlüğünde "berbat" olan Harvard Üniversitesi'nin aldığı puanın "cömertçe" verildiği, üniversitenin gerçek ifade özgürlüğü notunun ise -10.69 olduğu belirtildi.

Öğrencilerin yüzde 56'sı, söylediklerinin veya yaptıklarının yanlış anlaşılması nedeniyle itibarlarının zedelenmesinden endişe duyduklarını dile getirdi. Yüzde 26'sı ise derslerinde tartışmalı konulara girmekten çekindiklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)