Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 9 Aralık'ta başlıyor

9-13 Aralık 2023 tarihlerinde 13'üncüsü gerçekleşecek olan Hangi İnsan Hakları? Film Festivali'nin odağında kent, barınma çevre ve mahkum hakları var.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Documentarist tarafından düzenlenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 9-13 Aralık 2023 tarihlerinde 13'üncü kez seyircisiyle buluşuyor. Dünyanın pek çok ülkesinden ve Türkiye'den insan hakları ihlalleri ve mücadelelerini konu alan filmlerin buluşacağı festivalin bu yılki ana teması 'Kent ve Barınma Hakkı'. Beyoğlu Sineması, Aynalı Geçit ve Postane'de gerçekleşecek festival programında Bangladeş’ten İtalya’ya, Danimarka’dan Lübnan’a, Brezilya’dan İrlanda’ya, Almanya’dan Küba’ya, Filistin’e kadar 30’dan fazla film yer alıyor. 

Kent ve Barınma Hakkı temalı filmler arasında şubat depremlerinin ardından Hatay’da yerel halkın kentine sahip çıkma çabasını anlatan İmre Azem’in “Hatay: 17-24 Nisan 2023” adlı belgeselinin devamı olarak çektiği “Hatay: 1- 11 Eylül 2023”ün ilk gösterimi festival kapsamında gerçekleşecek.

Deprem sonrası Türk Tabipleri Birliği'nin bölgede yürüttüğü çalışmaları konu edinen Sibel Tekin’in yönettiği “Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut’’ da bölümde öne çıkan yeni filmler arasında.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) ile ortaklaşa hazırlanan “Mahpus Hakları İnsan Haklarıdır” adlı bölümde gösterilen filmlerden biri Lübnan’dan. Zeina Daccache “Şehrazad’ın Günlükleri”nde 2012’de Beyrut’ta bir kadın hapishanesinde drama terapisi gören kadın mahkumların iç dünyalarını yansıtırken Arap dünyasında kadınların hangi haklardan yoksun olduklarını da vurguluyor. Grönland’da dünyanın en yüksek güvenlikli ve en güzel manzaralı hapishanesinin inşa edilme sürecini anlatan “Görünüm’’de, Danimarkalı yönetmen Ole Stenum ve mahkumlar güzel bir manzaraya bakmanın belki de verilebilecek en kötü ceza olabileceğini sorguluyorlar.

BAŞKA DÜNYA YOK'

Festival programının önemli başlıklarından biri de, Documentarist ile ortaklaşa hazırlanan ve önümüzdeki bir yıl boyunca sekiz farklı kenti dolaşacak olan ‘’Başka Dünya Yok!’’: Gezici Ekolojik Belgeseller Gösterimleri. Kilian Kuhlendahl, Fabiana Fragale ve Jens Mühlhoff’un ortaklaşa yönettikleri, sinema öğrencisi ve aktivist Steffen Meyn’in Almanya’daki Hambach Ormanı’nın olaylı işgalini belgelediği kamera kayıtlarından oluşan film “Yalnız Meşeler”, Steffen Krones’in Kuzey Okyanusu'nda Norveç’in en uzak adalarından birinde karaya vuran bir Alman bira şişesinin izini sürdüğü “Kuzey Akıntısı’’, Liliana Colombo’nun insanlığın eriyen buzullara ve dünyanın yaklaşan sonu karşısındaki kayıtsızlığına ironi ile yaklaştığı “İcemeltland Park” bu seçkinin filmleri arasında izlenebilir. ‘’Başka Dünya Yok!’’: Gezici Ekolojik Belgeseller Gösterimleri programı Avrupa Birliği CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı desteğiyle hazırlandı.

Festivalde iki de özel gösterim yapılacak: Belmin Söylemez'in ilgiyle karşılanan son filmi “Ayna Ayna” ile görüntü yönetmeni İlker Berke anısına gösterilecek olan Güliz Sağlam'ın yönettiği “Tepecik Hayal Okulu” belgeseli.

Film Festivali'nin tüm gösterim etkinlikleri Beyoğlu Sineması, Aynalı Geçit ve Postane'de ücretsiz olarak izlenebilir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)