Hamilelerin sağlık hizmetine erişimi pandemi döneminde azaldı

17 ülkede yapılan araştırmada salgın döneminde üreme sağlığı ve haklarına erişimin olumsuz etkilendiği ortaya çıktı. Doğum sırasında anne-bebek ölümlerinin 3 kat arttığı belirlendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Londra St. George Hastanesi'nin yürüttüğü ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 17 ülkede yapılan araştırma ile hamilelerin sağlık hizmetlerine erişiminin pandemi döneminde kısıtlandığı ve doğum sırasında anne-bebek ölümlerinin 3 katına çıktığı belirlendi.

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu sekretaryasını yürüten TAP Vakfı Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu, 'Uluslararası Anne Sağlığı ve Hakları Günü' kapsamında yaptığı açıklamada, yaşanan bu sağlık krizinin kadın sağlığı üzerindeki etkilerine dikkati çekti.

“Pandemi süreci, üreme sağlığı ve haklarına erişimi olumsuz etkilemektedir. Daha fazla sayıda kadın; güvenli annelik, doğurganlığın düzenlenmesi ve gebelik sonlandırma hizmetlerine erişememe riskiyle karşı karşıya” ifadelerini kullanan Müftüoğlu, “Pandemiyle mücadelenin ana gündem maddesine dönüşmesi olağan ancak bu mücadelenin, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinde bu dönemde daha da aciliyet kazanan ihtiyaçları kapsayacak şekilde yürütülmesi gerek” dedi.

İngiltere merkezli Lancet dergisinde Mart 2021’de yayımlanan araştırmaya göre, bunda hem sağlık merkezlerindeki doluluk hem de hamile kadınların korona virüsü kapma korkusuyla hastanelere gitmemeyi tercih etmesi etkili oldu. Öte yandan, sağlıklı doğumlar sonrası meydana gelen doğum sonrası (lohusalık) depresyonu, anneliğe bağlı kaygı bozuklukları ve annelerin ruh sağlığında bozulma da büyük oranda arttı. (AJANS BİZİM)

 
Etiketler anne bebek