Hamas'tan ABD'nin Irak ve Suriye saldırılarına kınama: 'Suçlar örtbas ediliyor'

Hamas, ABD'nin Suriye ve Irak'a düzenlediği saldırıları kınayarak, ABD'nin saldırıyla 'Gazze Şeridi'nde Filistin halkına karşı işlenen suçları örtbas ettiğini' söyledi.

İsrail'in saldırıları altındaki Gazze.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hamas, ABD'nin Irak ve Suriye'de düzenlediği saldırıları kınayarak, saldırıları iki ülkenin egemenliğini ihlal eden 'tehlikeli bir gerilim' olarak nitelendirdi.

AA'nın haberine göre, Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "ABD'nin Irak ve Suriye'ye yönelik saldırılarını en güçlü ifadelerle kınıyoruz. İki Arap ülkesinin egemenliğinin ihlal edildiği bu tehlikeli gerilimi, bölgenin istikrarına yönelik bir tehdit olarak görüyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu. ABD'nin söz konusu ülkelerdeki saldırıyla 'İsrail işgaline hizmet ettiği ve Gazze Şeridi'nde Filistin halkına karşı işlenen suçları örtbas ettiği' belirtildi.

Irak ve Suriye'deki noktalara düzenlenen saldırının 'yangını körüklediğine' dikkat çeken Hamas, saldırının sonuçlarından ABD yönetiminin sorumlu olacağını kaydetti.

Ne olmuştu?

Suriye ve Irak'ta İran'ın desteklediği milisler ve Yemen'deki Husiler (Ansarallah), İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki amacıyla ABD ve İsrail'e ait hedeflere füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırılar düzenlemeye başlamıştı. Irak'taki milisler, 28 Ocak'ta Ürdün-Suriye sınırında ABD'nin askeri üssünü kamikaze insansız hava araçlarıyla vurmuş, saldırıda 3 ABD askeri hayatını kaybetmiş, 40'tan fazla kişi de yaralanmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 28 Ocak'taki saldırıya karşılık olarak, bugün gece saatlerinde Irak ve Suriye'de İran Devrim Muhafızları Ordusu'na ve ona bağlı milis güçlere ait olduğunu söylediği toplam 85 hedefe hava saldırıları düzenlediğini duyurmuştu. ABD güçleri, ayrıca Yemen'deki hedefleri de vurduğunu bildirmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)