Hamaney'den çizgi filmler için başörtüsü fetvası

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, çizgi film ve animasyonlardaki kadın karakterlerin başörtüsü takmasının gerekmediği sorusuna şu yanıtı verdi: "Sonuçları düşünüldüğünde animasyonda da başörtüsü takılması gerekir."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, çizgi film ve animasyon filmlerdeki kadın karakterlerin başörtüsü takması gerektiği yönünde bir fetva verdi. İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'in haberine göre Hamaney, Telegram kanalında kendisine yöneltilen "Animasyon filmlerdeki karakterler için başörtüsü gerekli mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Aslında bu tür bir varsayımsal durumda başörtüsü takmak şart olmasa da, başörtüsü takmamanın sonuçları düşünüldüğünde animasyonda da bunun yerine getirilmesi gerekir."

İran'da 1979'dan bu yana kadınların kamusal alanda başörtüsü takması zorunlu. Birçok kadın başlarının bir kısmını saçlarının görüneceği şekilde açık bırakıyor. 'Ahlak polisi' ise bu konuda sık sık operasyonlar düzenliyor. Geçtiğimiz ekim ayında, başı açık bir şekilde bisiklete binerken çekilmiş videosunu paylaşan bir kadın gözaltına alınmıştı.

Mart ayındaysa bir kadının başını 'doğru' örtmediği gerekçesiyle bir erkeğin saldırısına uğraduğı görüntüler sosyal medyada tepki çekmişti. (DIŞ HABERLER)