Halk ozanı Şahsenem Bacı için cenaze töreni

Halk ozanı Şahsenem Bacı için Karacaahmet Cemevi'nde cenaze töreni düzenledi. Şahsenem Bacı Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yarın toprağa verilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bir süredir tedavi gördüğü hastanede nefes darlığına bağlı kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden ve asıl adı Şahsenem Akkaş olan halk ozanı Şahsenem Bacı için tören düzenlendi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İstanbul'daki Karacaahmet Sultan Dergahı'nda düzenlenen törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, sanatçının oğulları Yavuz ve Oğuz Bingöl ile oyuncu Oktay Kaynarca, Kubat ve Mahsun Kırmızıgül'ün yanı sıra dostları ve sevenleri katıldı.

Törenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Yavuz Bingöl, "Anne öldükten sonra evlat büyürmüş" sözünü hatırlatarak, Şahsenem Bacı'nın 1970'li yıllarda halkın acısını, sevincini paylaşan haksızlıklara karşı duran birisi olduğunu dile getirdi.

Bingöl, annesinin 1000'in üzerinde şiiri, 170'e yakın söylediği türküsü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Annem büyük ozandı. Ozanlar söz kültürü çok önemlidir. Her ozan virtüöz gibi çok iyi çalamayabilir ama söz ustasıdır hepsi. Annem de söz ustasıydı. Bana da çok büyük emeği vardı ve ben asker olmak isterken 7 yaşında elime sazı tutuşturdu. O saza temasımla müzik hayatım başladı. Sonra konservatuvara girmeme neden oldu. Benim var olmamda bütün altyapımda, kültürümde, annemin büyük emeği var. Benim için zor bir gündü. Anne acısı başka arkadaşlar."

Oğuz Bingöl ise cenaze törenine katılan herkese teşekkür ederek, annesinin bütün ömrünü mücadeleyle geçirmiş bir kadın olduğunu ifade etti.

Bacı'nın cenazesi, yarın Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy Mahallesi'nde düzenlenecek törenin ardından Küçükköy mezarlığında toprağa verilecek.

Yavuz Bingöl, cenazeyi Balıkesir'e götürecek aracın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nden geldiğini belirterek İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni (İBB) eleştirdi.

Bingöl, "Bırakın siyasi nezaketi, insani nezaketi daha çok beklerdik. İnsan arar, bir başsağlığı diler. Bakın araç bile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nden geliyor. Yani dikkatinizi çekerim. O açıdan çok üzüldük biz gerçekten. Aramalarını beklerdik. Aramayan arkadaşlara da yazıklar olsun" dedi.

İBB'den Gazete Duvar'a yapılan açıklamada şehir dışına cenaze nakli için ailenin talepte bulunması gerektiği ve kendilerine talep gelmediği belirtildi. 

Açıklamada, "Şehir dışına cenaze nakli için ailenin talepte bulunması gerekiyor. Bulunmamışsa otomatikman bu yapılmaz" denildi. (HABER MERKEZİ)