'Hakkari'de Bir Mevsim' ve 'Bereketli Topraklar Üzerinde' yenilenmiş kopyalarıyla MUBI’de

Erden Kıral imzalı iki edebiyat uyarlaması "Hakkari'de Bir Mevsim" ve "Bereketli Topraklar Üzerinde" yenilenmiş kopyalarıyla MUBI’de yayınlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de yıllarca sansüre takılan Erden Kıral imzalı, Ferit Edgü’nün 'O' adlı eserinden uyarlanan "Hakkari'de Bir Mevsim" ve Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan "Bereketli Topraklar Üzerinde" filmleri yenilenmiş kopyalarıyla MUBI seyircisiyle buluşuyor.

HAKKARİ'DE BİR MEVSİM

2022 yılında hayatını kaybeden usta yönetmen Erden Kıral’ın yönettiği "Hakkari'de Bir Mevsim", siyasi baskılarla Türkiye'de yıllarca gösterim şansı bulamasa da, 1983’te Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı dahil dört ödül birden kazandı. Ferit Edgü’nün Hakkari’de öğretmen olarak görev aldığı yıllarda bizzat yaşadıklarına dayanan 'O' adlı düşsel öyküsü, Onat Kutlar tarafından senaryolaştırıldı. Başroldeki Genco Erkal’a Erkan Yücel, Şerif Sezer ve Macit Koper’in eşlik ettiği film, sürgüne gönderilen bir öğretmenin karların altında tüm dünyadan izole, yolu, elektriği olmayan bir köyde yaşadığı varoluş sancısını anlatıyor.

Erden Kıral imzalı bu klasik, Sinematek/Sinema Evi tarafından Kurukahveci Mehmet Efendi desteğiyle restore edilen yepyeni kopyasıyla MUBI’de seyirciyle buluşuyor.

Hakkari'de Bir Mevsim

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE

Toplumcu gerçekçi edebiyatın önemli isimlerinden Orhan Kemal’in romanından uyarlanan "Bereketli Topraklar Üzerinde", Çukurova’nın pamuk tarlalarında sanayileşmenin sancılarını, güvencesiz mevsimlik işçilerin yaşadıklarını, göçü, emek sömürüsünü ve yoksulluğu bu kez kavurucu bir güneşin altında anlatıyor. Erden Kıral’ın sıkıyönetim döneminde siyasi baskılara maruz kalan 1980 tarihli filminin oyuncu kadrosunda Tuncel Kurtiz, Erkan Yücel, Nur Sürer ve Yaman Okay gibi usta isimler yer alıyor.

Negatifleri çalınan ve orijinal kopyası yaklaşık 30 yıl bulunamayan "Bereketli Topraklar Üzerinde", İKSV ve Groupama Gan Sinema Vakfı tarafından restore edilen kopyasıyla MUBI’de gösterime giriyor.

Bereketli Topraklar Üzerinde

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)