Hakkâri Valiliği: Şerali Dereli evinde öldürülmedi

İran sınırındaki Duranlar (Awyan) köyünde evinin yakınında atlarını ahıra yerleştirirken öldürüldüğü iddia edilen Şerali Dereli ile ilgili Hakkâri Valiliği açıklama yaptı. Valilik açıklamasında Şerali Dereli'nin kalabalık bir gruba yapılan operasyon sırasında öldüğü ileri sürüldü.

Google Haberlere Abone ol

HAKKÂRİ - Yüksekova ilçesinin Duranlar (Awyan) köyünde 29 Ekim'de atlarını ahıra koymak isteyen Şerali Dereli'nin askerler tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğü iddia edilmişti. Hakkari Valiliği Şerali Dereli'nin kalabalık bir gruba yapılan operasyonda öldürüldüğünü ileri sürdü. 

 İran sınırına yaklaşık 7 km mesafede yürütülen operasyon sırasında 10 kilogram metamfetamin ele geçirildiği belirtilen Hakkari Valiliği'nin açıklamasında, "Karşılaşılan gruba yönelik yapılan tüm 'DUR' ihtarlarına uyulmaması ve gece karanlığından yararlanarak kaçmaya başlanılması üzerine ilgili mevzuat çerçevesinde güvenlik birimlerimizce müdahalede bulunulmuştur. Olay yerinde yapılan arama tarama faaliyetinde daha önceden “uyuşturucu/uyarıcı madde imalatı ve ticareti” suçundan kaydı bulunan Ş.D.’nin hayatını kaybettiği görülmüş olup, konuyla ilgili olarak gerekli soruşturmalar devam etmektedir" denildi.

NE OLMUŞTU?

Dereli’nin oğlu Sultan Ali Dereli, ise Mezopotamya Ajansı'na 29 Ekim'deki yaşananları şöyle anlatmıştı:

- Köyde 5-6 ev kalıyoruz. 29 Ekim tarihinde köyün 50 metre ilerisinde ya vardı ya yoktu. Babam her zaman oraya gidiyor ve bağlı olan atlarını ahıra koyuyordu. O Gün yine saat 18.00’de atlarını ahıra koymaya gidiyordu. Orada askerler canavarca tarayarak, atı ve tayı ile birlikte katlediyorlar. Bu bir vahşettir. 

- Binbaşı olan asker bize bir askerin yaralı olduğunu söyledi. ‘Biz askerimiz yaralı olduğu için geldik. Bir sıkıntı yok’ dedi. Ben ise babamın atını oraya götürdüğünü söyledim. Silah sesleri geldi. Babama bir şey yaptıysanız söyleyin dedim. O esnada da ‘Dur, sakin ol, neden böyle yapıyorsun’ gibi sesler geliyordu. Babam o süre zarfında sağdı. Babam sağken darp ediliyordu. İlk önce dövdüler, sonra canavarca katlettiler.  
 
Olay sırasında kendilerine de ateş açıldığını söyleyen Dereli, “Sonra köylüler geldiler, biz asker engelini aştık ama yine cenazeyi bulamadık. Atın vurulduğu yere baktık, babam orada değildi. Oradan kaldırıp 100-200 metre ilerisine babamı götürmüşlerdi. Oraya bırakmışlardı” dedi. (DUVAR-MA)