Hakimlerden YSK'ye sağlık raporu yağıyor

İktidar ve muhalefet arasında tartışmalara neden olan il-ilçe seçim kurulu başkanlıkları için görev almak istemeyen hakimler, sağlık raporu almaya başladı.

Görev çıkacak olan hakimleri, seçim döneminde 1 aylık yoğun mesai bekliyor.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim kurulu başkanlarını belirlemek için harekete geçti. Yeni Seçim Kanunu'na göre, il ve ilçe seçim kurulu başkanları, birinci sınıfa ayrılan hâkimler arasından belirlenecek.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, 6 Temmuz’a kadar bu atamaların gerçekleşmesi gerekirken kuraya girmek istemeyen hâkimlerden YSK’ya sağlık raporu yağmaya başladı. Sadece İzmir’de 40 civarında birinci sınıfa ayrılmış hâkim sağlık raporu alarak kuraya girmek istemediklerini YSK’ye bildirdi. Kuradan çıkacak isimler seçim döneminde yoğun olarak bir ay görev yapacaklar. Bu sebeple birçok hâkimin görev almak istemediği için sağlık raporu aldığı belirtiliyor.

YSK RAPORLARI KABUL ETMEME EĞİLİMİNDE

YSK’daki ağırlıklı görüş ise hâkimlik yapmaya engel bir hastalığı yoksa kuraya katılmaları zorunluluğu getirmek. Edinilen bilgilere göre YSK’ya hâkimlerden gelen sağlık raporlarının büyük bölümü bu yüzden kabul edilmeyecek. YSK önümüzdeki günlerde sağlık raporları ile ilgili bir karar verecek ve sadece kanser hastalığı sebebiyle alınan sağlık raporlarının kabul edilmesi yönünde görüş bildirecek. Buna rağmen ad çekmeye katılacak hâkimin bulunmaması durumunda ise en kıdemli hâkimden başlayarak il ve ilçe seçim kurullarında görev alacak olanlar belirlenecek.

AYM, DÜZENLEMEYİ ESASTAN GÖRÜŞECEK

Eski düzenlemeye göre, il-ilçe seçim kurulu başkanlığı görevini o yerdeki en kıdemli hâkim yürütüyordu. Mart ayında Meclis’ten geçen yeni yasa ile bu kural değiştirildi ve muhalefetin tepkisine rağmen, en kıdemli hâkim yerine birinci sınıfa ayrılmış hâkimler arasından seçim kurulu başkanlıklarına atama yapılması öngörüldü. CHP bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götürmüştü. Yüksek Mahkeme ise başvuruyu esastan görüşme kararı almıştı.