Habertürk’e yayın durdurma cezasına gerekçe: Sunucu ciddi tepki vermedi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP’li Utku Çakırözer’in RTÜK’ün cezalarına ilişkin sorularına yanıt verdi. RTÜK’ün tarafsız ve eşit değerlendirme yaptığını savunan Ersoy, Habertürk’e verilen cezaya gerekçe olarak sunucunun “ciddi tepki vermediğini” söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Fox Tv, Halk Tv, Tele 1, Habertürk ve KRT’ye verdiği ekran karartma ve yüksek miktarlardaki para cezalarını Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer’e yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, RTÜK’ün “eşit ve tarafsız değerlendirmeler” yaptığını belirtti.

BAKAN ERSOY: TARAFSIZ VE EŞİT DEĞERLENDİRME

TBMM’de RTÜK’ün televizyon kanallarına verdiği cezaları eleştiren ve sorular yönelten Çakırözer konuşmasında "RTÜK’ün tüm cezaları Halk TV, Habertürk, Fox, Tele1 ve KRT gibi kanallara verirken turkuaz kanallar hakkında binlerce şikayete rağmen ne ceza, ne de rapor var" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Ersoy ise yanıtında “Bütün medya hizmet sağlayıcılarının yayınları, hem kamuoyunun hem de yayıncıların menfaat ve değerleri göz önünde bulundurularak tarafsız ve eşit olarak 6112 Sayılı Kanunda yer alan hükümler uyarınca değerlendirilmektedir” dedi.

‘SUNUCU CİDDİ TEPKİ VERMEDİ’ CEZASI

Bakan Ersoy, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine ilişkin açıklamaları nedeniyle Habertürk’e verilen 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para ceza verilmesini ilişkin Çakırözer’in yönelttiği soruyu da yanıtladı. Ersoy yanıtında, “Milletvekilinin açıklamalarına diğer konuklara nazaran program sunucusunun ciddi bir şekilde tepki vermediği ve açık bir şekilde itiraz etmediği” gerekçesiyle ceza verildiğini söyledi.
Bakan Ersoy’un bu yanıtına Çakırözer şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Anlaşılıyor ki ne Bakan ne de RTÜK o yayının bandını izlemiş! İzleseler böyle komik bir gerekçe ile bir kanala en ağır cezanın verilmesini savunamazlardı. ‘Konuklarına nazaran ciddi tepki vermemek’ diye bir ceza gerekçesi olabilir mi? Ayrıca izlemeden ceza verdikleri belli. Hem programın sunucusu hem de milletvekili arkadaşımız söylenenin kamuoyuna çarpıtılmadan doğru biçimde aktarılması için ellerinden geleni yapıyor. Bunu görmezden gelerek böylesine komik bir gerekçe ile en ağır cezanın verilmesi o kanal üzerinde siyasi baskı ve sindirme operasyonundan başka bir şey değildir. Sayın bakanın da önüne konan bu saçma sapan izahati ‘yanıt’ diye yüce Meclis’e gönderiyor olması da ayrı bir komedi.”

‘İKTİDARI SORGULAYAN KANALLARA 2020’DE 10 MİLYON LİRA CEZA KESİLMİŞ’

Bakan Ersoy’un RTÜK’ün kanallara ‘tarafsız ve eşit davrandığı’ şeklindeki savunmasına da eleştiren Çakırözer konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“RTÜK üyesi İlhan Taşcı’nın raporu var: Sadece 2020 yılında Halk TV, Tele1, KRT, Fox ve Habertürk’e toplam 54 kez ceza kesilmiş. A Haber, ATV, Kanal7 ve diğerlerinin olduğu kanallara ise sadece 4 kez! Halk TV’ye 5 gün ekran karartma dahil toplam 15 yaptırım. Tele1’e 5 gün ekran karartma dahil toplam 19 yaptırım. KRT’ye 3 idari para cezası, FOX TV’ye 9 idari para cezası ve 3 ana haber bülteni durdurma cezası. Habertürk’e ise bir yılda 7 yaptırım. İktidarı sorgulayan televizyon kanallarına 2020 yılında 10 milyon TL para cezası kesilmiş.”

‘KANALLAR SUSTURULMAK İSTENİYOR’

“İktidar yanlısı kanallara ise yapılan yüzbinlerce şikayete rağmen sadece 400 bin lira. Tam 50 kat fark var! Bu cezaların neresi tarafsız, neresi eşit? Gerçek habercilik yapan kanallar RTÜK Başkanının bizzat talimatlarıyla, en ağır para cezalarıyla karatma cezalarıyla susturulmak isteniyor. Bu kararların hepsi siyasidir, cezalar haksızdır, hukuksuzdur, ölçüsüzdür. Türkiye’de tarafsız ve eşit medyanın önündeki tek engel RTÜK iken çıkıp ‘Biz tarafsız ve eşit davranıyoruz’ denilmesi milletle alay etmekten başka bir şey değildir.” (DUVAR)