Gürsel Tekin: Nüfusumuzun dörtte biri açlık ve yoksullukla mücadele ediyor

Gürsel Tekin, "Nüfusumuzun dörtte biri açlık ve yoksullukla mücadele etmek zorunda bırakılmıştır. İşte iktidarın beceriksizliğinin ve ülkeyi yanlış yönetmesinin sonucu budur" dedi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2023 yılı faaliyet raporunu değerlendirdi.

Yoksulluğun dehşet verici boyutlara ulaştığının bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten Tekin, "Raporun açıkladığı rakamlar, gerçekten de tüyler ürperticidir. 2022 yılında 17.6 milyon olan sosyal yardımlardan yararlanan vatandaş sayısı, 2023'te 19 milyon 957 bin 824'e çıkmıştır. Düşünün ki, neredeyse 5 milyon hane sosyal yardımlara muhtaç hale gelmiştir. Bu, her 5 haneden 1'inin geçim sıkıntısı çektiği anlamına gelmektedir. Üstelik 164 binden fazla çocuğun ailesi, onların bakımını dahi karşılayamamaktadır. Geleceğimizin teminatı olan bu küçük yavrularımız, yoksulluk sarmalında büyümek zorunda bırakılmıştır" ifadelerini kullandı.

"Nüfusumuzun dörtte biri açlık ve yoksullukla mücadele etmek zorunda bırakılmıştır. İşte iktidarın beceriksizliğinin ve ülkeyi yanlış yönetmesinin sonucu budur" diyen Gürsel Tekin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Milyonlarca insanımız temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamakta, devletten yardım beklemektedir. Hükümetin geçici çözümlerle sorunu ötelemeye çalıştığını, sosyal yardım harcamalarındaki muazzam artıştan anlayabilirsiniz. 2018'de 43 milyar lira olan bu rakam, 2023'te 305.9 milyar liraya ulaşmıştır. Ancak bu yardımlar, sadece geçici bir süreliğine açlığı önlemekte, kalıcı bir çözüm sunmamaktadır.

'İKTİDARIN YANLIŞ TERCİHLERİ, İSRAF VE LİYAKATSİZLİĞİ BU NOKTALARA GETİRDİ'

Bakın, 3.5 milyondan fazla insanımız gıda yardımlarıyla karnını doyurabilmektedir. Yaklaşık 2 milyon öğrencimiz eğitimini ancak yardımlarla sürdürebilmektedir. 9 milyonu aşkın vatandaşımız ise sağlık sigortası primlerini ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden mahrum kalmaktadır. Bu insanlar, en temel haklarından mahrum bırakılmaktadır. Çocuklarımız yeterli beslenemeden büyümek zorunda kalmaktadır. Gençlerimiz eğitim hayatlarını sürdürmekte zorlanmaktadır. Yaşlılarımız ise sağlık hizmetlerinden mahrum kalmaktadır. Bu kabul edilemez bir durumdur.

Bu tablonun sorumlusu açıktır. İktidarın yanlış tercihleri, israf ve liyakatsizliği, ülkemizi bu noktalara getirmiştir. Artık yeter! Hiçbir çocuğumuzun açlık çekmemesi, hiçbir annemizin yakacak bulmakta zorlanmaması gerekir. Herkesin insanca yaşaması en temel hakkıdır."