Gürer: Tarımda zararlıların sebep olduğu verim kayıpları ciddi boyutlara ulaştı

Tarımda çeşitli zararlılar nedeniyle verim kayıplarının ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çeken CHP'li Ömer Fethi Gürer, "Topyekun mücadele ileride daha büyük sorunların oluşmasını önler" dedi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, tarımda çeşitli zararlılar nedeniyle verim kayıplarının ciddi boyutlara ulaştığını ifade etti. Gürer, özellikle canlı hayvanların neden olduğu ürün kayıplarına dikkat çekti. Hububatta süne zararlısına karşı yıllardır çözüm bulunamadığını belirten Gürer, Akdeniz sineği, domates güvesi ve fare gibi zararlıların da üreticiler için büyük sorunlar yarattığını vurguladı.

Geçmişte çekirge istilalarıyla mücadele eden tarım alanlarının, şimdi de farelerin baskınına uğradığını söyleyen Gürer, farklı illerde farelerle ilgili yapılan mücadelelere rağmen üretim kayıplarının önemli ölçüde devam ettiğini belirtti. Özellikle genç fidan ağaçlarının fareler tarafından büyük zarar gördüğünü aktaran Gürer; Balıkesir, Çorum, Tokat, Niğde, Konya, Denizli, Afyon, Kütahya, Sivas, Ankara ve Kırıkkale'de ciddi fare saldırıları yaşandığını ifade etti.

Farelerle ilgili bazı bölgelerde mücadelelerin sürdüğünü ancak farelerin olumsuz etkisinin hala devam ettiğini belirten Gürer, doğanın dengesiyle oynandıkça bu tür sorunların artacağını söyledi. Tarım ilaçlarının kullanımı ve farklı zararlılarla mücadele sonucunda doğada yılanların yok edildiğini, bu nedenle farelerin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığını belirtti. Yılanların farelerin varlığını kontrol ederek önemli bir denge sağladığını, şimdi ise farelerin üretim alanlarını işgal ederek ciddi verim kayıplarına neden olduğunu vurguladı.

'BAKANLIK DAHA FAZLA DESTEK VERSİN'

Üreticilerin bu konuda büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Ömer Fethi Gürer, farelerin yarattığı zararların telafi edilmesini ve farelere karşı etkin mücadele için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın il müdürlüklerinin daha fazla destek vermesi gerektiğini belirtti.

Akdeniz sineği nedeniyle narenciye, elma ve şeftali üretiminde de önemli kayıplar yaşandığını söyleyen Gürer, bu konuda henüz etkili bir ilaç geliştirilemediğini ve tuzaklarla sorunun önlenmeye çalışıldığını belirtti. Domates güvesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, süne zararlısına karşı devlet destekli mücadelenin üreticinin kendisine bırakıldığını ve bu durumun üreticilerin sorunlarını artırdığını söyledi.

Ömer Fethi Gürer, tarım zararlarına karşı topyekûn bir mücadele geliştirilmesinin, ileride daha büyük sorunların oluşmasını önleyeceğini kaydetti. Gürer, bu bağlamda devlet desteğinin önemine vurgu yaparak, üreticilerin yalnız bırakılmamasını istedi.