Gürcistan'da protestoların ardından geri adım: 'Yabancı ajan' yasa tasarısı geri çekildi

Gürcistan'da protestoları beraberinde getiren 'yabancı etkinin şeffaflığı' yasa tasarısı geri çekildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gürcistan hükümeti, protestolara neden olan 'yabancı etkinin şeffaflığı' yasa tasarısını 'ülkedeki durumun sakinleşmesi' için geri çektiğini duyurdu. İktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nden yapılan açıklamada, parlamentoda 7 Mart'ta ön onayı alınan 'yabancı etkinin şeffaflığı' adlı yasa tasarısının geri çekildiği belirtildi. Açıklamada, muhalefet temsilcileriyle görüşüldüğü ve yasa tasarısının geri çekilmesi kararı alındığı kaydedildi.

AA'nın aktardığına göre, gelecekte yasa tasarısı hakkında detaylı bilgi verileceği belirtilen açıklamada, "Bunu yapmak için halkla toplantılar başlatacağız ve konunun her ayrıntısıyla ilgili gerçeği kamuoyuna bildireceğiz" ifadesine yer verildi. Muhalifler, yasa tasarısı çekilmesine rağmen eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Ne olmuştu?

Yasa tasarısı, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcü kuruluşların 'yabancı ajan' olarak kaydolmalarını veya para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyordu. Muhalifler ve Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, yasa tasarısının Rusya'nın talimatıyla hazırlandığını ileri sürerek iptal edilmesini istiyor. Zurabişvili, tasarının mecliste kabul edilmesi halinde veto edeceğini açıklarken, muhalifler tasarının iptal edilmesi için gösteriler başlattı. Tasarının 3 ve 6 Mart'taki görüşmeleri sırasında parlamentoda milletvekilleri arasında kavgalar çıktı.

Tasarının 7 Mart'ta Parlamento'dan ön onay alması üzerine eylemciler, parlamento binasının önünde toplanmış ve giriş çıkışları kapatmıştı. Polis  göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile saldırmıştı. İki gündür süren gösteriler sırasında 50 polis yaralanmış, 133 protestocu gözaltına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)