Gürcistan'da LGBTİ+ karşıtlarının yaraladığı kameraman Aleksandr Laşkarava öldü

Tiflis'te 5 Temmuz'da düzenlenmesi planlanan Onur Yürüyüşü organizasyonun ofisine düzenlenen saldırıda onlarca kişinin darp ettiği kameraman Aleksandr Laşkarava, evinde vefat etti.

Aleksandr Laşkarava
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te 5 Temmuz günü LGBTİ+ karşıtlarının yaraladığı kameraman Aleksandr Laşkarava vefat etti. Annesi, 37 yaşındaki Laşkarava'nın dün gece uyuduktan sonra bir daha uyanmadığını söyledi.

Başına aldığı darbelerle yaralanan Laşkarava hastanede birkaç gün geçirdikten sonra evine gönderilmişti.

BBC Türkçe'deki habere göre Laşkarava, onlarca kişinin kendisini darp ettiğini, bir merdivenden aşağı yuvarladıklarını ve kamerasını kırdıklarını anlatmıştı.

Çalıştığı TV kanalı Pirveli'deki editörü ise Cuma günkü ziyaretinde Laşkarava'nın yoğun ağrılardan şikayet ettiğini aktarmıştı.

Laşkarava'ya saldıranlardan dört kişi gözaltında bulunuyor.

5 Temmuz'da Tiflis'te düzenlenmesi planlanan Onur Yürüyüşü, saldırılar nedeniyle iptal edilmek zorunda kalmıştı.

Gürcistan Ortodoks Kilisesi'nin çağrısıyla LGBTİ+ karşıtı bir gösteri için bir araya gelen kitle, bir süre sonra Onur Yürüyüşü'nün ofisini basmış, olayı görüntüleyen gazeteciler de darp etmişti.

50'den fazla gazeteci saldırıya uğramış, bununla ilgili 16 kişi gözaltına alınmıştı. O tarihten bu yanan Gürcistan'ın sorumluları yargılaması uluslararası çağrılar yapılıyor. (HABER MERKEZİ)