Gürcistan sınır kapılarını yeniden açıyor

Gürcistan hükümeti, Covid-19’la mücadele kapsamında bir yıldır kapalı olan sınır kapılarını yarın açmaya karar verdi. Artvin esnafı, ticaretin yeniden başlayacak olması nedeniyle umutlu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü nedeniyle geçen yıl alınan kararla Türkiye ile Gürcistan'ın sınır kapıları yolcu ve araç trafiğine kapatıldı. Gürcistan hükümeti, bir yıldır kapalı olan sınır kapılarını yarın açmaya karar verdi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Gürcistan’a gitmek isteyenlerin; çift doz Covid-19 aşısı olduğuna dair belge veya son 72 saat içerisinde yaptırdığı PCR test sonucunu göstermek zorunda olduğunu belirtti. Ayrıca çift doz aşı yaptırmayanların, Gürcistan’da kalma süresi üç günü aşması durumunda her 72 saatte bir, bedelini ödeyerek PCR testi yaptırması gerektiğini söyledi.

'HOPA'YA ÇOK SAYIDA İNSAN GELECEKTİR'

Akyürek, “Ticaretimizi, kültürel ve sosyal hayatımızı önemli bir şekilde etkileyen Sarp ve Karadut kapılarıyla, Gürcistan ve Batum ilişkileri artık 1 Haziran itibariyle yeniden canlanacak. Turizm olarak önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Sarp Sınır Kapısı’nın açılmasının bölge ekonomisi için önemli olduğuna dikkat çeken lokantacı Coşkun Çukur, "Kapının açılması halinde Hopa’ya çok sayıda insan gelecektir. Doğal olarak Hopa’nın esnafı, tüm iş kolu bundan nemalanıyor. Pandemiden dolayı Hopa’da ticaret neredeyse durma noktasındaydı” dedi.

'GÜRCİSTAN HALKI İÇİN DE İYİ OLDU'

Kemalpaşa ilçesinden Harun Aksu da şöyle konuştu: “Kapının açılacağını duydum, açılsın. Gürcistan halkı için de iyi oldu. Onlar da işsiz güçsüzler. Birkaç parça organik şeyler getiriyorlar biz de kaliteli ürünleri ucuza alıyoruz. Hayat burada pahalı. Gürcistan halkı iyi insanlar. Bizim için de iyi olacak ve onlar açısından da iyi olacak. Buraya çay toplamaya geliyorlar. Gelenler işleri güçleri için geliyorlar.” (ANKA)