Güney seçimlerinde arbede: Oy odasına girildi iddiası

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde yapılan belediye başkanlığı seçiminde arbede yaşandı. AK Parti'yi suçlayan Gelecek Partisi, jandarmanın oy odalarına girdiğini d iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde bugün (6 Haziran) yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde adaylar ve seçmenler arasında arbede yaşandı.

AK Parti, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Yeniden Refah Partisi ve Türkiye Komünist Partisi’nden sekiz adayın yarıştığı seçimlerde iktidar partili belediye meclis üyelerinin seçmenleri sandık yolunda etkilemeye ve yönlendirmeye çalıştığı iddia edildi.

'GÜNEYLİ SEÇMENİNİN İRADESİNE MÜDAHALE EDİLMEK İSTENİYOR'

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün, seçimlerin Jandarma gölgesinde yapılmasının 2021 Türkiye’sini yansıttığını söyledi. Jandarmanın iktidar lehine tutum ve davranış aldığının altını çizerek bu durumun adaylar ve seçmenler arasında istenmeyen olaylara sebep olduğunu kaydeden Üstün, yaşanan olayı şu şekilde anlattı:

“Jandarmaya taraflı tutumu hatırlatıldığında muhalif parti adaylarını ve müşahitlerini itme, kakma, yere yatırma ve biber gazı sıkma suretiyle orantısız güç kullanmıştır. Korku iklimi yayarak Güneyli seçmenin iradesine müdahale edilmek istenmiştir. Demokrasimizi yaralayan bu tür gayri hukuki müdahaleleri reddediyoruz. Ümit ederizki bu tür demokrasi dışı müdahaleler önümüzdeki genel seçimlerin bir provası olarak planlanmamıştır. Gelecek partisi olarak vatandaşlarımızın demokratik haklarını ve hukukunu sonuna kadar koruyacağımızı ve sorumlular hakkına yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

'JANDARMA KORİDORA VE OY KULLANMA ODASINA KADAR GİRDİ'

Seçimlerin yapıldığı Güney beldesinde bulunan Gelecek Partisi Gençlik Kolları Başkanı Mert Levent Açöldüm de yaşanan olayı şu şekilde aktardı:

“Jandarma AK Parti’nin silahlı kuvveti gibiymiş gibi içlerinden bazı bizlere kötü muamele uyguladı. AK Partili grup tarafından da şiddete maruz kaldık, yaralılarımız var.”

Gençlik Politikaları Komisyonundan Mehmet Sekman de, “Jandarma silahlarla koridorlara giriyor; hatta sandıkları in olduğu odalara giriyor” diye konuştu.

Genel Merkez Gençlik Politikaları Komisyonu Üyesi Fatih Yeşilyurt ise AK Partili Meclis üyelerinin oy kullanmaya gelen yaş almış kadınlarla birlikte oy kabinene girdiğini, bu durumu Jandarmaya bildirmelerine rağmen olumsuz bir geri dönüş aldıklarını ifade etti.