Kuran kursunda kemerli dayak

CHP'li Ali Öztunç, "Bu görüntüler az önce memleketim Elbistan’daki Bedirefendi Kuran kursunda çekildi" diyerek kemerle dövülen bir çocuğun görüntülerini paylaştı. Elbistan Kaymakamlığı, görüntülerdeki kişilerin 10 ve 15 yaşında iki çocuk olduğunu ileri sürdü. Ali Öztunç açıklamaya tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Twitter hesabından,  Elbistan'daki Bedirefendi Kuran Kursu'nda çekilen ve bir çocuğun kemerle darp edildiğini gösteren görüntüyü, "Diyanete bağlı kuran kursunda çocuklarımıza yapılan bu davranışı onaylayan hiçbir hemşerim olamaz. Atatürk’e hakaret eden Diyanet işleri başkanı bunun hesabını sor ve millete bilgi ver" notuyla paylaştı. Görüntülerde bir kişi, çocuğun eline kemere benzer bir cisimle vuruyordu. Çocuk ağlarken, vuran kişi odada bulunan bir kişiyle dışarı çıkıyordu.

Ali Öztunç bir süre sonra Kahramanmaraş Valiliği'nin ve müftülüğün kendisini arayarak soruşturma başlattığını duyurdu ve hızla harekete geçtikleri için teşekkür etti.

Elbistan Kaymakamlığı yaptığı basın açıklamasında olayın iki çocuk arasında gerçekleştiğini belirtti: "Müftülüğümüze bağlı Bedir Efendi Kur’an Kursu'na ait sosyal medyada yayımlanan görüntülerle ilgili basın açıklaması yapma gereği duyulmuştur. Yapılan ilk araştırmada görüntülerin Kur'an kursumuzda yatılı olarak kalan 10 ve 15 yaşlarındaki iki öğrenciye ait olduğu anlaşılmıştır. Konuyla ilgili idari ve adli tahkikat ivedilikle başlatılmıştır. Sonucundan kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir.''

Ali Öztunç bu açıklamaya "Kimi koruyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi ve bugün olayın detaylarıyla ilgili bir açıklama daha yapacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Bugün sosyal medya ve farklı mecralarda yayınlanan ve Kahramanmaraş Elbistan ilçemizdeki bir Kur'an kursunda yaşandığı belirtilen görüntülerin ardından derhal ilgili birimlerimize soruşturma başlatılması talimatını verdim. Gözaydınlığımız, geleceğimiz olan çocuklarımıza yönelik onların onurunu hiçe sayan, haklarına göz diken ve şiddete başvuran hiçbir anlayış asla tasvip edilemez. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağım." (HABER MERKEZİ)