Cumartesi Anneleri: Yahya Yakut nerede?

Cumartesi Anneleri 1993'te gözaltında kaybedilen Yahya Yakut'un akıbetini sordu. Cumartesi Anneleri 809'ncu hafta açıklamalarında, "Mevcut sistem yüzünden sonuç alamıyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumartesi Anneleri 809'ncu kez kayıplarını sormaya devam etti. 1993'te gözaltında kaybedilen 5 çocuk babası Yahya Yakut ve tüm kayıplar için adalet talep edildi.

Cumartesi Anneleri, bu haftaki açıklamalarına şöyle başladı: "Gözaltında kaybetmelerle ilgili maddi gerçeği açığa çıkartacak ve faillerin yargılanmasını sağlayacak etkinlikte bir yargılama faaliyeti yürütülmesi için barışçıl bir mücadele sürdürüyoruz. 809 haftadır, hukukun temel normu olan adalete ulaşmak için mücadele ediyoruz. Ancak adalet mekanizmasının hayata geçmesini engelleyen mevcut sistem yüzünden sonuç alamıyoruz."

İŞ İÇİN KONYA'YA GİDECEKTİ

809. haftada 27 yıldır sonuç alınamayan bir dosya ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumartesi Anneleri, "Bugün, 'Devlet bize tüm kapıları kapattı ama biz umudun kapısını hep açık tutuk' diyen Yakut Ailesi’nin sesiyiz" dedi ve ekledi: "23 yaşındaki 5 çocuk babası Yahya Yakut Mardin/Dargeçit/Altınoluk (Gêra Cafer) Köyü’nde yaşıyordu. Korucu olmayı reddettiği için güvenlik güçleri tarafından tehdit ediliyordu. Yakut Ailesi bu nedenle köyü terk ederek Dargeçit’e taşındı. Yahya Yakut, köyündeki geçim olanaklarından mahrum kalan ailesinin geçimini sağlayabilmek için Konya’da inşaat işlerinde çalışan akrabalarının yanına gitmeye karar verdi. 5 Eylül 1993 tarihinde Konya otobüslerinin kalktığı Midyat Otogarı’na gitmek üzere evden çıktı.

Yahya Yakut'un Midyat’a gitmek için bindiği dolmuş yol güzergahında iki kez askerler ve korucular tarafından durduruldu ve tüm yolculara GBT işlemi yapıldı. Yahya Yakut'a; ''Nereye gidiyorsun, ne yapacaksın?'' gibi sorular sorulduktan sonra dolmuşun geçmesine izin verildi.

Midyat Otogarı’na ulaşan Yahya Yakut, Konya otobüsünün kalkış saatini beklemek üzere otogarda çay içebileceği bir mekanda oturdu. Kısa bir süre sonra silahlı, sivil giyimli, özel harekat timlerinin kullandığı kar maskeli kişiler yanına gelerek ondan kimliğini istedi. Kimlik kontrolü sonrası “ifade vermek için bizimle geleceksin” denildi. İfade vermesini gerektirecek bir durum olmadığı için Yahya Yakut gözaltına direndi. Ancak şiddet uygulanarak zorla gözaltına alındı. Olay otogarda bulunan çok sayıda kişinin gözleri önünde gerçekleşti."

BİR DAHA HABER ALINAMADI

Cumartesi Anneleri şöyle devam etti: "Yahya Yakut’un gözaltına alındığını haber alan eşi Süphiye ve Anne Şehriban Yakut’un Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığına, Midyat Jandarma Karakolu’na gidip bilgi alma çabaları sonuçsuz kaldı. Yahya Yakut’tan bir daha haber alınamadı.

Suphiye ve Şehriban Yakut civardaki bütün karakollara Yahya’yı sordu. İlçedeki kamu görevlilerinden yardım istediler. Gittikleri her yerde onlara “Bilgimiz yok!” cevabı verildi. Savcılığa yaptıkları başvurunun işleme alınıp alınmadığını bile öğrenemediler."

TORUNLARA VASİYET: OKUYUN BABANIZI BULUN

Anne Şehriban Yakut, henüz küçük olan torunlarına 'Okuyun, babanızı bulun' diyerek vasiyet verdi. Büyüyen çocuklar üniversite eğitimi için geldikleri Ankara’da İnsan Hakları Derneği’ne babaları için gözaltında kayıp başvurusu yaptı ve babalarının kayıplar listesine girmesini sağladı: "Yakut Ailesi, bölgede açığa çıkan tüm toplu mezarlar için Yahya Yakut’a ait kalıntılar da olabilir diye girişimlerde bulundu. Yakut’un gözaltına alındığı yer olması nedeniyle Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’na, toplu mezardan çıkan kemiklerle ilgili kimliklendirme çalışması için kan örneği verdiği Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Ancak bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi. 809. haftamızda bir kez daha adli ve siyasi makamlara sesleniyoruz: Yahya Yakut dosyasında 27 yıldır etkin bir soruşturma ve kovuşturma faaliyetinin yürütülmemesi hukukun üstünlüğü ilkesinin ağır biçimde ihlal edilmesidir. Yahya Yakut’un gözaltında kaybedilmesi ile ilgili etkin bir soruşturma ve kovuşturma yürütülmesini sağlama görevinizi yerine getirin. Biz kaç yıl geçerse geçsin Yahya Yakut için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz! 110 haftadır hukuksuz bir biçimde bize kapatılan kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz." (HABER MERKEZİ)